Kobieta z żelaza
Ciągle jesteś zmęczona, osłabiona, boli cię głowa. Ostatnio zauważyłaś, że twoje paznokcie stały się kruche, a włosy łamliwe. Najpierw myślałaś – stres, przemęczenie, ale kiedy zaczęły się problemy z pamięcią i koncentracją, zaniepokoiłaś się na poważnie. Gdy zemdlałaś, trafiłaś w końcu do lekarza. Badania wykazały, że hemoglobinę masz znacznie poniżej normy, a przy tym zbyt mało erytrocytów. Anemia - orzekł lekarz, co znaczy po prostu brak krwi.
Mało tlenu
Anemia zwana jest także niedokrwistością. Liczba czerwonych krwinek - erytrocytów spada wówczas poniżej 3,8 mln/mm3, a poziom hemoglobiny poniżej 12g/dl. Przyczyną niedokrwistości jest z reguły niedobór żelaza, który to pierwiastek bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Jednak nie tylko o ilość tego pierwiastka tu chodzi, ale również o jego jakość. Okazuje się, że objawy anemii pojawiają się nie tylko wówczas, gdy czerwonych krwinek jest mało, ale również wtedy, gdy są one słabej jakości. A dzieję się tak wówczas, gdy brakuje im hemoglobiny, która nadaje im czerwony kolor i ma za zadanie rozprowadzać tlen po całym organizmie. Gdy tlenu jest za mało, nasz organizm jest niedotleniony i pojawiają się problemy – niewydolność układu krążenia, nadciśnienie, bóle wieńcowe. Nie zapominajmy więc, że żelazo to jeden z podstawowych pierwiastków życia. Badania wykazują jednak, że anemia znacznie częściej przytrafia się kobietom niż mężczyznom.
Dlaczego kobiety tak szybko tracą żelazo?
Powodów jest wiele, a jednym z nich jest przesadna dbałość o linię. Ograniczanie swojej codziennej diety do lekkostrawnych, albo ubogich w żelazo sałatek warzywnych, owoców lub chudego nabiału może być przyczyną szybkiej utraty żelaza. Kolejny powód to ciąża. Podczas dziewięciu miesięcy przyszła mama traci ok. 1000 mg żelaza, gdyż mniej więcej tyle żelaza potrzebuje rozwijające się w jej łonie dziecko. Trzeci powód to karmienie piersią. Oczywiście utrata żelaza towarzyszy również operacjom, nagłym krwotokom, infekcjom wirusowym, wadom genetycznym czy chorobom, zwłaszcza nowotworowym, ale na to ta samo narażeni są już również mężczyźni.
Potrzeby
Brak żelaza w naszej diecie może mieć bardzo poważne skutki. Dzienne zapotrzebowanie dorosłej kobiety wynosi około 1,8 mg. (jedynie 10% jest przyswajane przez organizm). Kobiety w ciąży potrzebują go już znacznie więcej (około 27 mg dziennie), a karmiące matki niewiele mniej (około 20 mg). Zwykle wystarczy wprowadzić do swojej diety produkty bogate w żelazo, które łatwo przyswaja nasz organizm. Można też pić sok z liści pokrzywy, który działa krwiotwórczo. Czasem jednak, gdy anemia jest już zaawansowana, trzeba sięgnąć po odpowiednie leki (zwykle żelazo i kwas foliowy).
Remanent na talerzu
Najwięcej żelaza możemy znaleźć w czerwonym mięsie (wieprzowina, wołowina, cielęcina) i podrobach (wątróbka, serce). Dobrze przyswajalne jest również żelazo zawarte w rybach i drobiu, ale nie ma go tam za wiele. Źródłem żelaza są również zielone warzywa liściaste, brokuły, fasola, suszone morele, produkty pełnoziarniste, orzechy czy pestki dyni. Pamiętać jednak należy, że choć warzywa zawierają mniej żelaza i słabiej się ono wchłania, to zwykle są one bogatym źródłem witaminy C. Najlepszym źródłem tej witaminy są: papryka czerwona, natka pietruszki, brokuły, pomidory, czarne porzeczki, cytrusy i aronia. Dlatego na talerzu obok krwistego befsztyka powinna zawsze znaleźć się bogata w witaminę C surówka. Do posiłku należy pić sok pomarańczowy albo sok z czarnej porzeczki - prawdziwa kopalnia witaminy C, unikać natomiast należy kawy i herbaty, gdyż zawarte w nich taniny zmniejszają przyswajanie żelaza.
Droga czytelniczko, wprowadź więc zmiany w swojej diecie już dziś i zostań prawdziwą kobietą z żelaza!
Teksty pomocnicze:
Grafika:
Komentarze [1]
2010-04-17 21:45
droga czytelniczko zostań kobietą z żelaza!!
a drogi czytelnik niech zostanie mężczyzną z magnezu bo potrzebuje go więcej niż kobieta! :D
- 1