Luksus bycia sobą
W obecnych czasach panuje ogromna moda na posiadanie pasji, czyli bezinteresowne poświęcanie się jakiejś dziedzinie. Dobrze, jeśli ta dziedzina cieszy się popularnością i społeczną aprobatą. Szczególny rozkwit przeżywa obecnie taniec.
„W tańcu możesz sobie pozwolić na luksus bycia sobą”- Paulo Coelho
Taniec pomaga rozwijać, a niekiedy nawet zmieniać cechy temperamentu czy też postrzeganie własnego ciała. Osoby nieśmiałe, mało aktywne, krytycznie odnoszące się do swego wyglądu przechodzą całkowitą metamorfozę. Zupełnie, jakby taniec był swego rodzaju terapią. Pozwala on na kreowanie i odkrywanie siebie. Stąd bierze się chyba zainteresowanie tańcem. Nawet, jeśli część ludzi interesuje się nim wyłącznie z powodu mody, to i tak nauka tańca pozostawi trwały ślad na ich zewnętrznym i wewnętrznym „ja”. Z badań wynika, że osoby tańczące pod wieloma względami różnią się od nietańczących. Główną różnicą nie jest tu bynajmniej kwestia posiadanie bądź też nie pasji, ale bardziej sposób zachowania, panowanie nad emocjami, zrównoważenie, wyjątkowa świadomość własnego ciała i wysublimowana koordynacja ruchu. Tego uczy taniec, pozwalając dodatkowo na stuprocentowe bycie sobą i walkę ze stereotypami.
„Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia; jest samym życiem.” - Havelock Ellis
Taniec jest jedną z najstarszych form sztuki. Towarzyszył człowiekowi praktycznie od początku jego istnienia. Geneza tańca jest stosunkowo trudna do określenia, a jego prototyp przypisuje się zarówno zwierzętom, przyrodzie, jak również i istotom boskim. Kształtował się zależnie od zmieniającego się świata i postępu cywilizacyjnego, kiedy człowiek próbował odzwierciedlać ciałem swoje uczucia i doświadczenia. Taniec, to nie tylko wrażenia estetyczne, ale również związane z nimi emocje. Wielka różnorodność jego stylów i form spowodowała, że powstało wiele definicji określających istotę tej formy ruchu. To rodzaj sztuki polegającej na usystematyzowanych ruchach i gestach, powiązanych rytmicznie z towarzyszącą im muzyką. Taniec jest więc obrazem wewnętrznych przeżyć i emocji osoby tańczącej, inspirowanych różnorodną muzyką.
„Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować serce.” - Paulo Coelho
Już człowiek pierwotny posługiwał się tańcem dla wyrażenia lęku, strachu, radości czy złości. Jego siłą napędową była potrzeba rozładowania napięcia emocjonalnego, zarówno tego przykrego, jak i pozytywnego. Od samego początku taniec spełniał więc wiele funkcji terapeutycznych: rozładowywał emocje, zmniejszając napięcie poprzez katharsis, zmniejszał niepokój oraz pozwalał na przeżywanie stanu zadowolenia. Poprzez taką regulację emocji uczymy się poznawać swoje wnętrze oraz właściwie reagować na otaczający nas świat. Taniec daje poczucie bezpieczeństwa, ciągłości, nadziei, zaufania do siebie i innych. Już pierwsi choreografowie uważali za podstawę funkcji tańca przygotowanie człowieka do świadomego spojrzenia na siebie i zapanowania nad własną osobowością.
„Wszystko, co chcesz powiedzieć można wyrazić tańcem, wtedy jest to proste i łatwe”. - Heywood Broun
Taniec nie tylko pomaga ukształtować lepszą percepcję własnego ciała i ruchu. Wynikają z niego najważniejsze funkcje polegające na gotowości do doświadczania siebie oraz stworzenia realistycznego obrazu własnego „ja”, rozwoju kontroli nad ruchami, rozbudzenia wewnętrznej świadomości cielesnej. Ruch jest niewerbalną formą komunikacji. W przypadku osoby o małej pewności siebie gama ruchów poszerza jej zdolność do rozumienia i bycia rozumianą. Dodatkowo zajęcia w grupie tanecznej pomagają pokonać nieśmiałość. Prawdziwi tancerze nie koncentrują się na sprostaniu wymogom kanonów piękna, ale na samoakceptacji, pracy nad własnym ciałem i perspektywami, jakie mogą osiągnąć za pomocą ćwiczeń. Natomiast tym nietrenującym pozostają stereotypy wykreowane przez media. Nie mając odpowiednich wzorców, nie zdają sobie sprawy , że ciało i świadomość można kształtować w racjonalny sposób, za pomocą aktywności fizycznej. Wolą skupiać się na szybkich efektach, źle wpływających na ich zdrowie, samopoczucie, a przy tym na wygląd fizyczny.
Pomóżmy sobie. Właśnie nadszedł karnawał więc tańczmy! Wykorzystajmy ten czynnik uaktywniający i kształtujący naszą samoświadomość oraz samoakceptację.
Grafika:
- http://www.flashdance.com.pl//taniec_nowoczesny.jpg
- http://www.flashdance.com.pl//taniec_towarzyski.jpg
Cytaty:
Komentarze [1]
2010-01-05 17:26
Taniec jest cudem świata ;) i zgadzam się w zupełności z twoim artykułem:) szkoda tylko, że kiedy trzeba porzucić tę pasję pozostawia tyle kontuzji, nie tylko fizycznych, ale też psychicznych… pozdrawiam p. Rybę hehe:D
- 1