Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Make some noise   

Dodano 2012-03-17, w dziale inne - archiwum

Zbliża się ten dzień. Dzień, na który każdego roku czekają wszyscy uczniowie „Kopernika”. Nie jest to jednak dzień premiery nowego filmu Spielberga ani też gry Diablo 3. To dzień kolejnej edycji naszego Szkolnego Przeglądu Talentów. Tegoroczna, nosi okrągły numerek, gdyż będziemy mieli do czynienia z edycją dwudziestą. Drugi krzyżyk. Jubileusz, który budzi szacunek. Warto więc przy tej okazji wspomnieć, że ojcami i matkami chrzestnymi tego przedsięwzięcia są nasi profesorowie: p. Marzena Kuzara, p. Dorota Paruzel, p. Zbigniew Ryba oraz p. Andrzej Lipiec, którym należą się z tej okazji słowa szczególnego uznania.

/pliki/zdjecia/kon1.jpg

W tym roku najbardziej utalentowani i chyba zarazem najodważniejsi uczniowie naszej szkoły zaprezentują jurorom i publiczności swoje talenty w koncercie konkursowym, który odbędzie się 19 marca (poniedziałek). 21 marca (środa) najlepsi z nich wystąpią raz jeszcze w zaplanowanych na ten dzień dwóch koncertach galowych. Warto dodać, że wszystkie trzy koncerty odbędą się w Tarnobrzeskim Domu Kultury (sala widowiskowa). Koncert konkursowy (poniedziałek) i koncert laureatów (środa) dla uczniów naszej szkoły rozpoczną się o godz. 9.00, natomiast koncert galowy dla gimnazjalistów (również środa), połączony tradycyjnie z Dniem Otwartym Szkoły, rozpocznie się o godz. 12.00. Ten koncert przygotowujemy specjalnie dla naszych gości z gimnazjum, którzy w ten dzień odwiedzą naszą szkołę. Wszystkie trzy koncerty poprowadzą: Szymon Kurzępa i Maciek Ciołek (obaj z klasy III A).

Zgłoszenia uczestników przyjmowane były tradycyjnie do ostatniej chwili, ale dziś wiemy już, że w tegorocznej edycji reprezentowane będą prawie wszystkie kategorie konkursowe, a jurorzy zgromadzili zgłoszenia od prawie osiemdziesięciu uczestników, z których około pięćdziesięciu zaprezentuje się na scenie. Zamieszanie związane z organizacją tegorocznego przeglądu widoczne było chyba wszędzie, ale szczególnie w sali 301 i w Akwarium (zaplecze tejże sali), gdzie przyjmowane były zgłoszenia od uczestników konkursu muzycznego.

/pliki/zdjecia/kon2.jpg

Konkurs muzyczny, który od lat podzielony jest na cztery kategorie (soliści, zespoły, instrumentaliści i poezja śpiewana), przyciągnął i w tym roku całkiem pokaźną liczbę uczestników. Będziemy więc mieli okazję zobaczyć, a może raczej posłuchać piętnastu solistów, pięciu zespołów, trzech instrumentalistów i jednego wykonawcę w kategorii poezji śpiewanej. Kategoria zespoły jest o tyle specyficzna, że mogą  w niej brać udział również wykonawcy spoza „Kopernika”, a także absolwenci naszej szkoły. Wymogiem regulaminowym jest bowiem jedynie to, aby połowa muzyków danej grupy była aktualnymi uczniami naszego liceum.

W konkursie muzycznym usłyszymy najczęściej rockowe brzmienie, ponieważ to właśnie takie utwory zostały wybrane przez tegorocznych uczestników. Nie zabraknie jednak również Adele i jej „Someone like you” (czy mi się wydaje, czy też ta piosenka nie jest już tak często grana w stacjach radiowych?), Evy Cassidy i jej „Wayfaring stranger” czy Alex Johnson i jej „Look at those eyes”. Usłyszymy również utwory grup The Beatles, Nickelblack, ale również „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena czy też „Jesteś lekiem na całe zło” z repertuaru Krystyny Prońko. Wśród instrumentalistów moją uwagę zwrócił Wojciech Grochola (klasa III G), który w tegorocznym konkursie wykona na akordeonie „Suitę bułgarską” Wiaczesława Siemionowa. Niektórzy z uczestników zaprezentują również utwory i kompozycje własnego autorstwa, tak więc dane nam będzie poznać nie tylko ich talenty wokalne i umiejętność gry na instrumentach, ale także ich zdolności kompozytorskie. Ze wszystkich kategorii muzycznych najmniejszym zainteresowaniem cieszyła się w tym roku kategoria poezji śpiewanej, w której dostrzegłem tylko jedno zgłoszenie. Na scenie zobaczymy więc w tej kategorii najprawdopodobniej tylko Pawła Michalczuka, który wykona utwór napisany przez Edwarda Stachurę, a wykonywany przez SDM, zatytułowany „Z nim będziesz szczęśliwsza”.

/pliki/zdjecia/kon3.jpg

Wyjątkowo mało okazale prezentuje się w tym roku kategoria scenek teatralnych i kabaretowych. O ile dobrze zapamiętałem, to obejrzymy zaledwie dwa skecze. Jachowcy.com (Krzysztof Wnęk, Monika Siwiec oraz Anna Potyrak - cała trójka z III F) zaprezentują skecz pt. „Psychiczne problemy na maturze”, a Marek Gaj (I B) i Piotr Rzeźnik (I F) pokażą nam skecz zatytułowany „Zośka”. Z informacji uzyskanych od starszych kolegów wiem, że w  ubiegłych latach była to bardzo mocno obsadzona kategoria, tak więc niektórzy mogą poczuć się nieco zawiedzeni. Pozostaje nam więc liczyć na to, że przynajmniej poziom obu tych prezentacji będzie co najmniej zadowalający.

W kategorii tanecznej zobaczymy: taniec nowoczesny w wykonaniu naszych koleżanek z "Kopernika", które na co dzień ćwiczą w  Studiu Tańca i Ruchu „FRAM” (gościnnie wystąpi z nimi Piotrek Teczyński z 2f), taniec towarzyski (Małgorzata Wąchała z II A i Tomasz Stawowy z II B), a także – i tu uwaga – taniec brzucha w wykonaniu Alicji Byrki (3a) i Agnieszki Buś (2d).

Usłyszymy także tylko jedną recytację, ale za to jaką! Małgorzata Biesiadecka i Maria Busz (uczennice klasy I E) zaprezentują nam poemat satyryczny Juliana Tuwima „Bal w operze”, który zaliczany jest do najostrzejszych i najbrutalniejszych utworów w jego całej twórczości. Ciekaw jestem w jaki sposób jury zareaguje na pojawiające się w tym tekście liczne wulgaryzmy?

Poza sceną zmierzą się ze sobą uczestnicy kategorii plastycznej, fotograficznej, literackiej oraz twórcy filmów o szkole. Wyniki wszystkich konkursów dostępne będą na naszej stronie internetowej (najprawdopodobniej już w poniedziałek wieczorem), ale nagrody i dyplomy zostaną wręczone laureatom dopiero podczas środowego koncertu galowego. Tak więc uczestnicy tegorocznego przeglądu powinni moim zdaniem zaglądać na naszą stronę i czytać newsy, by nie przepuścić okazji do kolejnego pokazania się szkolnej publiczności w świetle lamp i w błyskach fleszy.

/pliki/zdjecia/kon4_0.jpg

Jaki będzie ten przegląd? Trudno powiedzieć. Z pewnością inny niż poprzednie, bo przecież „panta rei”. Bez wątpienia jest to jednak wspaniała okazja dla wszystkich uczniów „Kopernika” do zaprezentowania własnego talentu i własnych umiejętności. Przegląd jest też dowodem na to, że nasza szkoła to nie tylko książki i nauka, to także stwarzanie szans tym spośród nas, którzy chcą pokazać światu swój talent i zmierzyć się z innymi koleżankami i kolegami w artystycznej rywalizacji. No ale przede wszystkim nie wolno zapominać o tym, że przegląd to dla wszystkich uczestników i widzów świetna zabawa, niezapomniane przeżycia i okazja do poznania wielu niezwykle utalentowanych ludzi. Już teraz, w imieniu redakcji „Lessera”, zapraszam do przeczytania recenzji z tego niecodziennego, artystycznego wydarzenia, która ukaże się na łamach naszego pisma w przyszłym tygodniu. Dziennikarze SGI Lesser, jak zwykle subiektywnie acz fachowo, postarają się dokonać oceny całego tego przedsięwzięcia i wszystkich najciekawszych prezentacji. A mnie nie pozostaje w tej chwili nic innego, jak tylko zaprosić was do wspólnej zabawy!

Grafika: własna (tych wykonawców zobaczymy i w tym roku)

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.1 /42 wszystkich

Komentarze [21]

~Osprey
2012-03-19 16:43

To już chyba temat na inny artykuł. Również są nauczyciele, którym to obojętnie, jak się do nich uczeń zwraca.

~Villemo
2012-03-18 21:47

Drogi luiz – są ludzie i parapety.

~luiz
2012-03-18 21:22

Droga Villemo, zdazylem sie domyslic, ze jest to zwrot grzecznosciowy a nie tytul naukowy. Aczkolwiek wg mnie to od ucznia powinno zalezec czy szanuje danego nauczyciela i jak sie do niego zwraca, a nie powinno byc to narzucane przez samego nauczyciela. A niejednokrotnie spotkalem sie z tym, ze dany magister pouczal swojego uczniaka, ze nie jest on ‘prosze panem’ tylko ‘panem profesorem’ (lub podobnie w wersji zenskiej). Wg mnie jest to chore, ze zmusza sie ucznia do zwracania sie do kogos w sposob nieprawdziwy, jesli sam uczen nie chce sie tak zwracac z roznych powodow, do ktorych ma prawo. Nie wiem, byc moze ci nauczyciele czuja sie niedowartosciowani? I nie zrozumcie mnie zle, nie mowie tu o wszystkich, bo niektorzy nawet nie zycza sobie zeby sie tak do nich zwracac, gdyz – jak twierdza – nie maja takiego tytulu. Ale sa pewne wyjatki.

~leser
2012-03-18 18:15

Czy recenzja znów będzie autorstwa tych waszych hien?

~Gardner
2012-03-18 13:00

Najazd na autora, ale czy słuszny?! Tak, tak, bo nie bierze się za komentowanie czegoś, co jeszcze nie miało miejsca. Tak, to nie jest zapowiedź tylko komentarz.

~yoyo
2012-03-18 11:57

Zgadzam sie ze Stichs :)

~Jaskier
2012-03-18 11:15

@stich
I tutaj widać minus naszego Lessera – nie można wysyłać privów ;/
Wiem, że tańczy z nimi chłopak.
“występ m.in. dziewczyn ze Studia Tańca i Ruchu „FRAM”” tak to wyglądało w oryginale i miało znaczenie, że na scenie zobaczymy nasze koleżanki, które ćwiczą/tańczą/trenują w tym studio. I nie pisz, że nie sprawdzam, bo, pisząc ten tekst, kontaktowałem się z jedną z uczestniczek.
peace

~stichs
2012-03-18 11:09

O ile mi wiadomo tańczy jeszcze z nimi chłopak, więc sprawdzaj informacje zanim coś udostępnisz :)

~Jaskier
2012-03-18 11:06

@stich
Nie zgłaszały się, ale są z tej grupy, więc postanowiłem tak napisać, bo samo to daje już jakieś pojęcie o tym, co zaprezentują. “Maturzystki” od tańca brzucha pochodzą od Cenzora.

~stich
2012-03-18 10:34

Jeżeli chodzi o kategorię taniec. No raczej nie tegoroczne maturzystki, a na pewno nie jedna z nich. Dalej, dziewczyny z framu podawały nazwiska kto tańczy, nie zgłaszały się jako grupa “fram”. Więc sprawdźcie dokładnie zanim napiszecie “dziewczyny ze studia ruchu i tańca fram”. Widzę, że klasy wymienionych uczniów zostały już edytowane, brawo.

~yari
2012-03-17 22:17

Z tymi profesorami, to jak z lekarzami. Mówi się do nich pan/pani doktor a mają tylko tytuł lekarza medycyny…

~G. Orwell
2012-03-17 21:47

@takata
To, że będzie tylko jeden uczestnik w danej, nie daje mu automatycznie zwycięstwa.

~Villemo
2012-03-17 21:07

@ luiz – Nauczycielom w liceum “przysługuje” grzecznościowy tytuł profesora, nie jest to tytuł naukowy, naucz się rozróżniać ;)

~luiz
2012-03-17 20:45

Od kiedy ww. nauczyciele maja tytul profesorow?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Komso 31komso
Artemis 25artemis
Hush 10hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry