Na jedną kartę
Jak wiele jesteśmy w stanie poświecić dla ukochanej osoby? Jak wiele potrafimy zaryzykować? Czy jesteśmy w stanie postawić wszystko na jedną kartę, aby tylko jej pomóc? A może jesteśmy egoistami zapatrzonymi w siebie i wcale nie obchodzi nas to, że bliska nam osoba popadła w tarapaty i sama sobie nie radzi? Jacy tak naprawdę jesteśmy? Czy podamy drugiemu człowiekowi pomocną dłoń, czy też będziemy bezczynnie patrzeć, jak stacza się na naszych oczach?
Piętnastoletnia Tamar pochodzi z bogatej rodziny i jest utalentowaną śpiewaczką. Obraca się w dość nietypowym otoczeniu. Przyjaźni się ze starszą panią, która od 50 lat ani razu nie opuściła domu pielgrzyma, z mężczyzną o poparzonej twarzy, który jest zafascynowany kosmosem oraz z dziewczyną kilka lat od siebie starszą, która prowadzi własny bar. Nie ma przyjaciół w swoim wieku. Ma jednak jedną wyjątkową cechę charakteru - jak nikt inny potrafi wysłuchać. Nie wtrąca się do monologu, pozwala się wygadać i słucha jednocześnie wszystkiego bardzo uważnie. Mimo pięknej figury i długich, kruczoczarnych, prostych włosów jest zakompleksiona. Od długiego czasu przygotowuje się do ważnej misji. Do ukrytej w lesie jaskini zanosi wszystkie niezbędne materiały. Rezygnuje z kariery, goli głowę i diametralnie zmienia swój styl. Nawet najbliżsi mają teraz problem z rozpoznaniem jej. I o to właśnie jej chodzi. Tylko tak może zrealizować swój plan. Pragnie bowiem dostać się do domu artystów i gangsterów, i wyciągnąć z tego narkotycznego środowiska swojego starszego brata.
W tym samym czasie szesnastoletni Asaf, który pracuje w wakacje w urzędzie miejskim, otrzymuje polecenie odnalezienia właścicielki zabłąkanego żółtego labradora. To nie jest takie proste. Chłopiec biegnie za psem wąskimi uliczkami Jerozolimy. Po drodze spotyka nietuzinkowych ludzi, którzy udzielają mu kolejnych informacji o poszukiwanej przez niego właścicielce. Po pewnym czasie okazuje się, że jest nią Tamar. Asaf, który właśnie zerwał z fałszywymi przyjaciółmi, stara się teraz za wszelką cenę - trochę wbrew zdrowemu rozsądkowi - odnaleźć ową nieznajomą dziewczynę. I to nie tylko ze względu na psa. Coś zaczyna go do niej przyciągać. W końcu udaje mu się. Trafia do groty, w której Tamar ukrywa się z bratem przed gangsterami, starając się pomóc mu w przetrwaniu narkotykowego głodu. Asaf zostaje z nimi i pomaga jej we wszystkim. Tamar odnajduje w chłopcu bratnią duszę.
Taki właśnie los spotyka nastolatków w bestsellerze izraelskiego pisarza Dawida Grossmana „Kto ze mną pobiegnie”. I choć już na początku dla czytelnika jest oczywiste, że drogi Asafa i Tamar zejdą się prędzej czy później, to książka ta ma w sobie to coś, co sprawia, że czyta się ją z zapartym tchem. Autor przedstawia w niej brutalne oblicze miasta, zupełnie odmienne od tego, znanego nam z filmów podróżniczych.
Książka wciąga już od pierwszych stron, a szczegółowe opisy jerozolimskich uliczek przenoszą czytelnika w nieznane powszechnie zakątki miasta. Dialogi toczące się między bohaterami sprawiają, że stają się nam bliscy i pragniemy ich poznać. Historia Tamar i jej brata skłania do zastanowienia się nad tym, jak wiele jesteśmy w stanie zaryzykować dla drugiej osoby.
Grafika:
Komentarze [0]
Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?