Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Niech żyje bal!2   

Dodano 2007-02-28, w dziale inne - archiwum

Dla mnie to najpiękniejszy czas w roku. Pełen radości i magii. I nie mówię wcale o Bożym Narodzeniu, Wielkanocy czy wakacjach. Ludzie na całym świecie kochają to święto tańca i zabawy. O czym mowa? Oczywiście o karnawale. Zwykle kojarzymy go z wielkimi paradami pełnymi półnagich tancerek, kolorowymi maskaradami i hucznymi imprezami trwającymi do białego rana. Ale czy wszędzie przebiega on tak samo?

Karnawał rozpoczyna się w dniu Trzech Króli, a kończy w Środę Popielcową. W tym roku trwał on 58 dni. Samo słowo „karnawał” wywodzi się z języka włoskiego i oznacza pożegnanie mięsa na czas Wielkiego Postu. Przez wiele stuleci karnawał hucznie obchodzony był w wielu kulturach. W krajach europejskich organizowano procesje i tańce przy ogniskach. W Polsce okres ten nazywano zapustami.

Czas karnawału nieodłącznie związany jest z zabawą, tańcami. Najbardziej znane parady odbywają się w Rio de Janeiro, w Wenecji i w Niemczech. Takie ogromne imprezy trwają zazwyczaj kilka dni. Chętni do udziału w zabawie przygotowują się do niej miesiącami. Podstawę stanowi starannie przygotowany strój. Często do jego wykonania używa się wyłącznie piór i cekinów.

Jednym z największych i najpopularniejszych karnawałów jest ten odbywający się w Rio. Co roku zaczyna się on w ostatni piątek przed Środą Popielcową i trwa pięć dni. W czasie jego trwania, w centrum miasta, odbywają się wielkie zawody taneczne. Wszystkie szkoły samby z całego Rio rywalizują o miano najlepszej. Latynoska muzyka porywa do tańca tysiące mieszkańców Brazylii i turystów z całego świata. Na ulicach dominują kolorowe stroje wykonane z cienkich materiałów, cekinów i frędzli. Cała zabawa kończy się wybraniem najlepszej szkoły tańca.

Prawie równie znany jest karnawał w Wenecji. Trwa on znacznie dłużej niż ten brazylijski. Zaczyna się zaraz po Bożym Narodzeniu, a kończy dopiero we wtorek przed Środa Popielcową. Jest może mniej widowiskowy, ale każdego uczestnika zabawy również obowiązuje kolorowy strój i maska.

Karnawał niemiecki rozpoczyna się zawsze dokładnie 11 listopada o godz.11:11. Trwa kilka miesięcy, w czasie których odbywa się wiele zabaw, najczęściej przy alkoholu. W ostatni czwartek karnawału w Niemczech dominują kobiety. W tym dniu mają prawo obciąć krawat każdemu napotkanemu mężczyźnie. W niektórych miastach wdzierają się one do ratuszy i tam symbolicznie przejmują władzę. Karnawał kończy się wielkimi paradami pełnymi przebierańców.

Karnawał to święto ogólnoświatowe. Chociaż u nas, w Polsce, raczej nie zobaczymy wielkiej maskarady i parad pełnych przebierańców, to przecież nie wszystko stracone. Zostają nam imprezy trochę mniejsze i mniej głośne niż w Rio, ale przecież nie ma na co narzekać. Jedynym minusem jest to, że ten wspaniały okres już za nami. Ale nie warto się przejmować. Dla prawdziwego imprezowicza karnawał trwa cały rok.

Oceń tekst
  • Średnia ocen 3.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 3.2 /22 wszystkich

Komentarze [5]

~Brain Salad Surgery
2007-03-02 20:45

cisza.

~Thomas Cuckoo
2007-03-02 20:02

Ach! Niezgłębiona Mądrości!
Ty która przez mój światły
Umysł orzeziwiasz kości
Spraw by zawsze słowa siadły
Tak jak teraz – niechaj płynie
Sława, mnie Straszynie!

(cisza)

Może jesteś dobra…
Może jesteś zła…
Tak czy siak
Rasiak
Lepiej już gra.

~panika
2007-03-02 17:59

przeczytałam pierwszy akapit i mi się odechciało… może innych ten tekst zainteresuje.

marvell
2007-03-01 15:16

juz wiecej sie mozna z wikipedi dowiedziec, brak weny?

ddomcia
2007-02-28 21:39

SAMBA :D

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Komso 31komso
Artemis 24artemis
Hush 10hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry