Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

O, ludkowie, sierpem lepiej!   

Dodano 2008-11-28, w dziale recenzje - archiwum

„I tak to po kryjomu nauczył sie ja pisać, a, be, ce, ale nijak nie mogę pojąć, co to za As, Ala. […] Chłopiec mi tołkuje, że As to pies […] A ja patrze, patrze na te litery i nie moge zobaczyć tego psa. Jedna litera duża, szeroka, druga za nio mała jak haczyk. To ma być pies? Ty gadaj, że stog, a przy nim krzaczek, uwierze.” – oto przykładowy fragment książki pt. „Konopielka” Edwarda Redlińskiego, którą chciałbym Wam, drodzy czytelnicy, polecić.

W jednym zdaniu o czasie i miejscu akcji: Tuż po zakończeniu I wojny światowej, odcięta bagnem od reszty Polski wieś na Białostocczyźnie. W trzech zdaniach o fabule: Do Taplar przybywają urzędnicy i nauczycielka, chcąc założyć elektryczność i szkołę. Bardzo nie podoba się to mieszkańcom, którzy np. wciąż sądzą, że ziemia jest płaska. Z czasem jednak, po wielu śmiesznych sytuacjach, coś ulega zmianie, coś w głębi tych ludzi.

Co jest największą zaletą tej książki? Przede wszystkim jej prawdziwość. Narrację prowadzi w pierwszej osobie Kaziuk, jeden z bohaterów, mieszkańców Taplar. Posługuje się typowym dla siebie językiem. Mówi, co myśli – szczerze, bez ogródek. Jak na „prostego chłopa”, miewa jednakże ciekawe fantazje i skojarzenia.

Możemy dowiedzieć się, jak wyglądało wówczas życie codzienne, relacje rodzinne, zabobony i religijność oraz stosunki sąsiedzkie. Możemy też być świadkami zetknięcia się tych ludzi z nauką, inną kulturą, (autor ciekawie opisał dwie sceny spożywania posiłku) oraz „cywilizacją”. Warto zauważyć, że bohaterowie przeliczają podawane im sumy pieniędzy na inwentarz i żywność, a na pytanie o narodowość odpowiadają „ja tutejszy”.

Poza tym nie zamęczą Was opisy, bo autor nie skupia się na obrazach i pracach ludzi, ale na przemyśleniach. Tryb życia poznajemy przy okazji. Głównym tematem jest ich… chyba wolno mi użyć tego słowa, „filozofia”.

Bez wątpienia jest coś fascynującego w tych ludziach. Ludziach żyjących niespełna wiek temu w naszym państwie, ale tak odmiennych. Warto poznać swoje korzenie i zobaczyć, jak wielki postęp dokonał się w naszym społeczeństwie. Kaziuk wprowadza nas do swojego świata, nic przed nami nie ukrywając. Nie chowa śmieci pod dywan, nie maluje trawy na zielono. Prawda i naturalizm biją z tej powieści po oczach.

Początkowo może nas zbulwersować zachowanie Kaziuka. Jednakże bohater pokonuje w sobie z czasem strach przed nowoczesnością, aż wreszcie ściąga na siebie ogromny gniew sąsiadów, gdy… chce kosić żyto kosą, a nie sierpem.

Czytając, nie sposób nie zadać sobie pytania, czy postęp i nauka dały ludziom prawdziwe szczęście, czy też zburzyły i odebrały im coś raz na zawsze. Czy rację miał G. B. Shaw, który powiedział „Człowiek rozsądny dostosowuje się do świata”, czy może Rousseau, którego zdaniem „dzikus był szczęśliwszy”, a nauka i sztuka „oplątują girlandami kwiatów skuwające nas łańcuchy”.

Oceń tekst
Średnia ocena: 5 /20 wszystkich

Komentarze [8]

~Jorg
2008-12-03 14:30

Zastanawiałem się nad minusami, ale powazniejszych nie znalazłem. Możnaby się czepiać drobnostek, dlatego nie pisałem, ze “jest idealna, bez wad i do zachwytu”, ale raczej ja nie mam nic do zarzucenia. Cóż, może powinienem ją jeszcze raz przeczytać.

~K
2008-12-02 22:18

Można zrozumieć ze książka -ideał, czemu nie ma ani jednej wzmianki krytycznej przynajmniej dla zachowania mitu o umiejętności postawienia sie w różnych sytuacjach. Poza tym jednak trzeba uznać ze recenzja całkiem do czytania zdatna.

~Moczo_absolwent
2008-12-02 00:47

Dokładnie nie pamiętam, ale jeszcze była w wieku reprodukcyjnym, bo właśnie urodziła drugie dziecko z zespołem Downe’a.

~Jorg
2008-12-01 20:59

A w jakim wieku była pacjentka?

~Moczo_absolwent
2008-11-30 14:06

Konopielka jest moim zdaniem książką niepokojąco aktualną.
Oto przykładowy (autentyczny!!!) dialog z pracowni poradnictwa genetycznego:
[pacjentka] – Jakie chromosomy?
[lekarz] – One są w jądrze komórkowym i są w nich zapisane geny.
[pacjentka] – Iii… Ja tam w bakterie nie wierzę, to czemu mam wierzyć w te wasze chromosomy?

~katerina
2008-11-28 22:04

tak też myślałam:)

~Jorg
2008-11-28 21:11

Zachowałem oryginalny styl pisowni w cytatach.

~katerina
2008-11-28 16:49

dobra recenzja, ale ciebie stać na więcej.
zastanawia mnie, czy w podanym cytacie celowo zostały pominięte polskie znaki
“A ja patrze, patrze”

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry