Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Po raz kolejny!   

Dodano 2008-04-03, w dziale inne - archiwum

Już po raz szesnasty odbędzie się w naszej szkole Szkolny Przegląd Talentów. To bez wątpienia jedna z najsympatyczniejszych szkolnych tradycji. Zarówno uczestnicy jak i widzowie oczekują każdego roku na to artystyczne wydarzenie. Mnie udało się podpytać tegorocznych jurorów i dlatego już teraz chciałbym opowiedzieć Wam, czego możemy się podczas tegorocznej edycji konkursu spodziewać.

Jedno jest pewne. Poziom naszego przeglądu zawsze był co najmniej przyzwoity, tak więc i w tegorocznym konkursie nie należy się spodziewać tzw. lipy. Swój występ zadeklarowali nie tylko ci, których znamy od lat, ale także ci, dla których będzie to debiut sceniczny w nowej szkole. Dla mnie wszyscy, którzy odważyli się wziąć udział w przeglądzie są już na stracie zwycięzcami. Myślę, że chęć pokazania swojego talentu całej szkolnej społeczności i konieczność poddania go ocenie wymaga nie lada odwagi. Przegląd od początku istnienia cieszył się ogromną popularnością w szkole i w środowisku. Nie zdarzyło się dotychczas, aby zlikwidowano którąkolwiek z konkurencji ze względu na brak chętnych. Nie inaczej będzie i w tym roku.

Koordynatorzy projektu zaproponowali tym razem 10 kategorii konkursowych. Oczywiście nie wszystkie konkursy wzbudziły takie samo zainteresowanie wśród uczniów, ale do wszystkich zgłosili się uczestnicy. Eliminacje wstępne, spowodowane nieoczekiwanie wysoką liczbą zgłoszeń, przeprowadzono tylko do konkursu tanecznego. Jury tego konkursu, po obejrzeniu układów tanecznych zaprezentowanych przez wszystkie zespoły, zdecydowało zakwalifikować do etapu finałowego 6 zespołów i dwie pary (taniec towarzyski).

Konkursem, który od lat wzbudza chyba największe emocje, powinien być i w tym roku konkurs muzyczny. Jury tego konkursu w składzie: p. Zbigniew Ryba, p. Izabela Gajda, Anna Socha - 1c oraz Ewa Zaroda - 1c, dokona oceny przygotowanych prezentacji muzycznych w dwóch kategoriach: solistów i zespołów. W tym roku do konkursu muzycznego zgłosiło się nadspodziewanie dużo solistów. Z uzyskanych prze mnie informacji wynika, że na scenie powinno się ich pojawić około 15. Czego możemy się spodziewać? Pożegnają się z nami najlepsi wokaliści ubiegłego roku, a tegoroczni maturzyści: Bożena Mazur, Wojciech Sarzyński i Katarzyna Skoczek. To bardzo miłe, że pomimo czekającej ich niebawem matury, znaleźli czas, aby jeszcze raz wystąpić przed całą szkolną społecznością. Cieszy także, że wśród zgłoszeń do tego konkursu dominują tym razem pierwszoklasiści. To dobrze rokuje na przyszłość i mam nadzieję, że już w bieżącym roku pojawią się na szkolnej scenie muzycznej nowe gwiazdy, które godnie zastąpią te odchodzące. Wydaje mi się, że sporym zaskoczeniem dla wielu widzów będzie także repertuar. Dość powiedzieć, że oprócz hitów z list przebojów, usłyszymy także piosenki liryczne, a nawet zaskakujące interpretacje znanych utworów. Bardzo ciekawi mnie, jak poradzą sobie: Paulina Mańkowska, która zdecydowała się wykonać utwór z repertuaru Lizy Minnelli „Kabaret”, czy też duet dziewczęcy, które podjął się wykonania utworu Justin’a Timberlake’a „What goes around”. To może być fascynujące doświadczenie, dlatego czekam na to z niecierpliwością. Usłyszymy także klasykę muzyki popowo-rockowej: utwory Edyty Górniak, Natalii Kukulskiej, Beaty Kozidrak i wielu innych. Jeśli chodzi o zespoły, to muszę zauważyć, że w bieżącym roku liczba zgłoszeń w tej kategorii utrzymała się na poziomie lat poprzednich, choć dziś dotarły do mnie niepokojące pogłoski o rezygnacji jednego z nich (Ich Czworo i Ona Jedna – przyp. red.). Cieszy natomiast fakt, że wśród zgłoszeń pojawiają się ciekawe, ba, nowatorskie wręcz propozycje muzyczne. Z dużym zainteresowanie będę oczekiwała występu męskiego tria wokalnego, które acapella wykona utwór zespołu The Beatles, „Yesterday”. Dobrze się też stało, że na scenie pojawią się nie tylko zespoły, który preferują „mocne granie”.

W konkursie Scen Teatralnych i Kabaretowych zobaczymy i tym razem tylko kabareciarzy. Należy chyba żałować, że kolejny rok z rzędu nie pojawia się na szkolnej scenie ani jedna ekipa, która zaproponowałaby choćby niewielką etiudę. To jednak kolejny z ulubionych konkursów naszej szkolnej publiczności. Tu publiczność bywa jeszcze bardziej krytyczna. Rozśmieszą – usłyszą salwy śmiechu i otrzymają burzę oklasków, nie rozśmieszą – usłyszą gwizdy i zobaczą uśmiechy zażenowania. W tej konkurencji nie ma „przeproś”. Przypuszczam jednak, że uśmiechu nie zabraknie, bo w naszej szkole jest naprawdę wiele utalentowanych osób, które nie muszą opowiadać banalnych dowcipów, aby cała sala oszalała na ich punkcie. Tu liczy się nietuzinkowy pomysł i profesjonalne wykonanie, a o resztę nie trzeba się martwić. W jury tego konkursu zasiądą: p. Grzegorz Kociuba, p. Dorota Paruzel, Marcin Dudek oraz Wojciech Bordun – obaj z 2g. Co w tym roku przygotowali dla nas nasi kabareciarze? Na scenie pojawią się już po raz drugi dziewczyny z klasy 2h, kabaret „OKLASKI”, z przedstawieniem „Sen Maturzysty”. Szkoda tylko, że tegoroczni maturzyści nie będą mieli okazji tego zobaczyć. Również po raz drugi pojawi się na scenie kabaret „Ineksprymable z Kurdybanu” z klasy 3h, który proponuje w tym roku skecz „Mikser”. Po raz pierwszy zobaczymy natomiast kabaret „Wibrujące widły” z klasy 2e w skeczach „Disco Dance” i „Jach” oraz kabaret „Absurd” - składający się z uczniów klas 1e i 1h, który pokaże nam „Świnkę” z repertuaru kabaretu „Hifi”. Na scenie pojawią się także ubiegłoroczni zwycięzcy, ulubieńcy publiczności, kabaret „Hancikilanka”. Tych niezwykle uzdolnionych chłopców zobaczymy tym razem w skeczu o tajemniczo brzmiącym tytule „Fristajlo”. Ostatnią propozycją tej kategorii konkursowej będzie zabawna jednoaktówka przygotowana przez grupę „The Masters” z klasy 1c, która notabene zostanie wystawiona w języku angielskim, pod intrygującym tytułem „The Riding Hood, the Wolf and three Pigs”

Warto też wspomnieć o tych, którzy zdecydowali się wystąpić w konkursie recytatorskim. Konkurs ten nie cieszył się w ostatnich latach zbyt dużym zainteresowaniem, dlatego dobrze się stało, że pojawili się w końcu ludzie, dla których słowo znaczy tak wiele. Myślę, że nasza publiczność doceni ten fakt, a nasi recytatorzy staną na wysokości zadania interpretując znane utwory poetyckie. Usłyszymy utwory W. Szymborskiej, J. Tuwima i Z. Herberta, a przybliżą je nam: Hirek Szelęgiewicz i Sonia Warzyńska z 2f oraz Angelika Mucha z 1d.

W dobie „You can dance”, „Tańca z gwiazdami”, „Tańca na lodzie” itd. nie może zabraknąć i na naszym przeglądzie prezentacji tanecznych. W naszej szkole konkurs ten od wielu lat cieszy się sporym zainteresowaniem, ale myślę że w tym roku, dzięki podpatrywaniu gwiazd w telewizji, jego poziom będzie szczególnie wysoki. Konkurs ten podzielony jest i tym razem na dwie kategorie: taniec towarzyski oraz taniec nowoczesny. W jury tego konkursu zasiądą p. Alicja Kopecka, p. Luiza Gustaw, Maria Hałka -1g oraz Agnieszka Skowrońska - 1g. Jak mówi p. Alicja Kopecka receptą na występ w finale jest przede wszystkim pracowitość. Nie zaszkodzi, jeśli zespół zaprezentuje ponadto interesujący pomysł choreograficzny i atrakcyjne stroje. Kilka lat temu w konkursie tanecznym była jeszcze jedna kategoria - break dance, ale z braku zgłoszeń ostatnio zanikła. W kategorii tańca nowoczesnego zobaczymy więc grupy, które przebrnęły przez wtorkowe kwalifikacje. Ciekawie zapowiadają się pokazy w wykonaniu „Ladys”, „Somgorsi”, „Mucha nie siada” czy też „Tańczącego wiatru”. Jeśli chodzi natomiast o taniec towarzyski, to obejrzymy na scenie Olgę Strach (1h) z Michałem Smyklą (1b) i Magdalenę Mierzwę (2g) z Kamilem Kuroczką. Jestem pewna, że i tym razem będzie to wspaniały pokaz.

Każdą z konkurencji można by opisywać w nieskończoność, ponieważ każda z nich uświadamia nam, jak wiele utalentowanych osób przechodzi obok nas na każdej przerwie. Być może z niektórymi chodzimy nawet do jednej klasy, a i tak nie mamy pojęcia, co potrafią. Nasz Szkolny Przegląd Talentów pokazuje, że szkoła nie tylko uczy, ale daje też szansę wszystkim uzdolnionym artystycznie uczniom na rozwijanie i prezentowanie swoich uzdolnień artystycznych. Wszystkim uczestnikom życzę zatem powodzenia i gratuluję odwagi. Oczywiście trzymam też za wszystkich kciuki. Koordynatorom projektu życzę, aby wszystko się im udało i aby złe moce nie sprzysięgły się przeciwko nim. Publiczności życzę natomiast, aby jej oczekiwania spełniły się i aby wszyscy świetnie się bawili. A tradycja przeglądu niech trwa przez co najmniej kolejne 16 lat, bo… po prostu warto!

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.9 /39 wszystkich

Komentarze [13]

~monika
2008-04-09 22:55

przeszlo tyczy sie twojego komentarza, a jesli chodzi o wystetpy to mi sie wydaje ze bardziej chodzi o talent aktorski, muzyczny itd. a nie o plagaty.

~Scorpion
2008-04-09 18:52

do Dzid91:
ani regulamin ani ktokolwiek z jury a także z uczniów nie zabrania wystawiania skeczy znanych kabaretów, więc nie widzę jakiegokolwiek problemu w tej kwestii. To samo tyczy się chociażby piosenek…nie ma musu śpiewania swoich… Nawet jeśli ktoś nie ma pomysłu na własny skecz, nie oznacza że nie może wystawić czyjegoś. Wolność rządzi.
Jak na mój gust przegląd powinien zostać przeglądem a nie konkursem. No ale to tylko moja sugestia.

Dzid91
2008-04-09 18:11

Zapomniałem dodać, że za rok chcę wystąpić z WŁASNYM pomysłem.

Dzid91
2008-04-09 18:09

Zazdrość? Świetnie dobrane słowo. Nie mam o co czuć zazdrości, mam inne talenty, np. cyniczne wytykanie cudzych błędów i, nie bójmy się tego słowa, PLAGIATÓW.

Nie rozumiem tylko jednego: do czego odnosi się Twoje “przeszło”?

~monika
2008-04-09 17:08

przeszło… a zazdrość to nic fajnego

Dzid91
2008-04-09 16:34

A kabaretów było z 5. 3/5 to nie większość? Poza tym pomysł to, uwaga – ważne słowo, większość (inaczej większa część) sukcesu. Jeśli ktoś tylko nie spali to już mamy sukces.

~monika
2008-04-08 19:11

ja wiedzę tu tylko 3. Pomysł a wykonanie to trochę inne sprawy, ja jestem pierwszy rok w tej szkole i mi sie podobało:)

Dzid91
2008-04-07 19:53

A czemu większość kabaretów zasięgało na youtubie i u innych kabaretów?

http://www.youtube.com/watch?v=dMH0bHeiRNg

http://www.youtube.com/watch?v=-dcmDscwEcI

http://www.youtube.com/watch?v=3yXuq0lDYuY

Nie przeszło…

~Kuba
2008-04-05 16:34

za kulisami Królu ;D;D albo w loży nauczycieli..trzeba się rządzić ;D

~karola
2008-04-04 17:49

Z tego co pamiętam to kabaret “Oklaski” otrzymał nagrodę publiczności..:)pozdro dla autora:)

~master KING
2008-04-04 13:33

aaj baku, sie irytujesz:D ja tam nie widzę problemu:P to w którym rzędzie siadamy?;)

~Kuba
2008-04-03 21:02

Fajnie Aga fajnie :).. tylko co mnie najbardziej denerwuje i czego nie mogę pojąć to to, że trzecie klasy nie mogą iść oglądać Przeglądu.. z jakiej racji? nie mam pojęcia, po prostu choreeee !!!

P.S. i tak tam będę ;D

~loll
2008-04-03 19:59

bravo Kserówka! Niezła robota dziennikarska!

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Komso 31komso
Artemis 24artemis
Hush 10hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry