Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Polaków portret własny   

Dodano 2009-09-19, w dziale felietony - archiwum

Wydawałoby się, że to bliski nam Polakom termin. Słowo, które przypomina o bohaterstwie starszego pokolenia i jego poświęceniu dla innych - patriotyzm. Słownik języka polskiego definiuje to pojęcie jako: ,,postawę wobec ojczyzny, narodu, przejawiającą się rzetelną pracą, przedkładaniem nadrzędnych wartości, np. niepodległości, suwerenności kraju nad własne cele i gotowością do ich obrony nawet za cenę własnego życia".

Definicja ta współczesnym Polakom kojarzy się jednak raczej z przeszłością, z czasami gdy nasi przodkowie walczyli za wolność, niepodległość i język ojczysty. Dziś takich Polaków już chyba nie ma – szczególnie wśród najmłodszej generacji. Każdy, kto tylko ma taką możliwość, emigruje ze swojego rodzinnego kraju w pogoni za pracą, pieniędzmi i dostatnim życiem.

Tam moja ojczyzna, gdzie pieniądze

Słowo ,,Ojczyzna" bardziej kojarzy się nam z polityką, niż z ,,krajem, w którym człowiek się urodził, którego jest obywatelem, z którym powinien być związany poczuciem przynależności narodowej". A polityka naszego rządu jest, jaka jest. Ubożeje rynek pracy, a wraz z nim znikają perspektywy rozwoju dla młodych ludzi. Wielu młodych Polaków nie może znaleźć pracy w swoim zawodzie w ojczystym kraju. Podejmują więc niełatwą decyzję o wyjeździe za granicę, ponieważ okazuje się, że tam jest z tym jakby łatwiej niż u nas. Zakładają tam rodziny, osiedlają się i nie chcą nawet słyszeć o powrocie do starej ojczyzny. Wśród Polonii funkcjonuje już nawet żartobliwe powiedzonko: ,,Tam moja ojczyzna, gdzie pieniądze"...

Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie

Kto dziś poświęciłby życie dla ojczyzny? Kto z nas młodych ma jeszcze szacunek dla własnego ojczystego języka? Ci, którzy wyjeżdżają za granicę wolą posługiwać się językiem obcym i to nawet po powrocie do rodzinnego kraju. Moim zdaniem nastała u nas nawet moda na wszystko co „obce”. Rzadko kto mówi dziś ,,dobrze", kiedy się z czymś zgadza lub ,,cześć" witając się ze znajomymi. Nasz język ojczysty umiera. Oj przewraca się w grobie Mikołaj Rej, który przecież tak wierzył w Polaków i chciał przekonać wszystkich ,, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają"...

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.5 /33 wszystkich

Komentarze [13]

~Norma
2009-09-22 19:37

Dziękuję za komentarze i Wasze sugestie. Na pewno wezmę je pod uwagę przy pisaniu kolejenego tekstu…

bordunka
2009-09-21 21:18

W całości zgadzam się z Leva i Moczo. Odniosłam wrażenie jakbyś miała ogromny żal do naszych rodaków którzy wyjeżdżają za granice po to by zarobić troche pieniędzy zamiast zostać w Polsce i siedzieć na bezrobociu. Temat rzeka.
Ogólnie tekst napisany dobrze, czekam na kolejne.

~andrew
2009-09-21 21:12

Jak to czytałem, to miałem wrażenie że to zapowiedź większego artykułu. Na pierwszy tekst wybrałaś temat-rzeka, a tak naprawdę wszystko jest opisane bardzo ogólnie. Nie skupiłaś się na jakimś konkretnym zjawisku w odniesieniu do patriotyzmu, tylko dotknęłaś go z każdej strony, co w konsekwencji wyszło trochę nijak. Ale brzmi ciekawie!

~Moczo_absolwent
2009-09-21 14:07

Leva, Norma nie wyjęła łopaty, ona poskrobała grunt grabkami :)

~Leva
2009-09-20 20:35

Ja postawię się za Moczo. Bardzo to odtwórcze, choć podjęłaś ciekawy temat. Tym bardziej można byłoby go bardziej zgłębić. Bo Twoja ocena nie opiera się na silnych i w jakiś szczególny sposób, wyartykułowanych argumentach. Nie wiem czy można się z tym zgodzić bo to bardzo przeglądowy artykuł. Czuję, że gdybyś wsadziła łopatę głębiej i zaczęła kopać, to mogłoby się okazać wiele ciekawych rzeczy nie koniecznie o takim wydźwięku jaki ma Twój artykuł. Mam wrażenie że na razie dopiero wyjęłaś łopatę. Następnym razem jej po prostu użyj. Powodzenia:)

~Moczo_absolwent
2009-09-20 18:01

Zgadzam się z Tobą, Norma, chociaż artykuł cieniutki jak barszcz; ograniczasz się do obserwacji zachodzących zjawisk i wyjaśniasz wszystko w zbyt prosty sposób, pomijając wiele ważnych czynników i spory odsetek tych, którzy bądź planują wrócić, bądź już wrócili do kraju. Świat nie jest tak prosty, jak wynika z tego artykułu i zdziwisz się, jak rzadko ludzie przy podejmowaniu ważnych decyzji kierują się samą ekonomią. Patriotów w wymiarze praktycznym i codziennym jest dużo więcej niż Ci się wydaje, a ten portret własny, o którym piszesz, jest mocno zaciemniony przez poczynania marginesu społecznego, który znajdzie się wszędzie…
Czekam na coś dłuższego!

~sunny
2009-09-20 15:01

przyznam, że ciekawie napisane, jednak podobnie jak jugolina i funky uważam, że wielu ludzi ciągle szanuje i dba o czystość swojego języka.

~jugolina
2009-09-20 13:46

ja się zgadzam z Funky. i prawdą jest, że rodacy na emigracji po powrocie do ojczyzny niekiedy nie potrafią już polskiego, albo nie chcą potrafić. może to taki lans czy coś, w każdym razie jak dla mnie to mogą sobie co najwyżej possać :P

~Funky
2009-09-20 13:10

Za dużo stereotypów, bo wg mnie znajdzie się na pewno dużo osób nie gardzących językiem polskim. Chociażby my – dziennikarze :)

~Jorg
2009-09-20 12:27

Co do patriotyzmu sam się wypowiadałem ostatnio, więc nad treścia nie będę się rozprawiał, a forma ujdzie.

~chemistry
2009-09-19 15:20

Jak dla mnie całkiem przyzwoicie. Jeżeli chodzi o obecne rządy to rzeczywiście nie zachęcają do zostania w kraju ale miejmy nadzieję, że niedługo powrócą ludzie, którzy dwa lata temu potrafili dać nadzieję na rozwój naszego kraju. Pozdrawiam ;) 5

~max
2009-09-19 14:26

Faktycznie trochę powierzchowny i płytki ten tekst, ale za to styl całkiem przyzwoity. Zgadzam się z Rybosomem i liczę, że kolejne twoje teksty będą coraz ciekawsze.

Rybosom
2009-09-19 14:13

Przepełnione sterotypami, ogólnikami, brak konkretów. Ale nie jest źle, pracuj dalej

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry