Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Przepis na życie!   

Dodano 2004-12-28, w dziale inne - archiwum

Jak wszyscy wiemy każdy z nas żyje według jakichś zasad, przykazań. Ogólnie wszyscy staramy się postępować zgodnie z dziesięcioma przykazaniami Bożymi, ale myślę, że też warto zwrócić uwagę na spis przykazań Jana Bocheńskiego, zawartych w "Podręczniku Mądrości tego świata". Znajdują się tam przykazania według których powinniśmy żyć. Jednak sam spis nie jest dość czytelny, dlatego też każda myśl posiada krótki opis. Na przykład: "(...)gdy dalsze życie wydaje ci się na pewno i bezwzględnie nieznośne popełnij samobójstwo". Bez komentarza można by to nieprawidłowo zrozumieć. Gdy tylko przydarzy ci się coś niemiłego zabij się. Nie o to w tym jednak chodzi. Cytowany fragment jest wyjaśniony w następujący sposób: starożytni mędrcy uważali, że brama do nieba jest zawsze otwarta, dlatego zawsze możemy się tam udać. Gdy człowiek bardzo cierpi i wie, że nic mu już nie przyniesie ulgi w tym cierpieniu popełnienie samobójstwa jest celowe. Jednak trzeba wiedzieć jak wygląda "życie nieznośne", bo tylko wtedy możemy być świadomi, tego co robimy. Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba po prostu przeczytać wcześniejsze rozdziały. A wtedy zrozumiemy, że to czego doświadczyliśmy, co wydaje sie nam nie do wytrzymania, daleko odbiega od pojęcia "nieznośne".

Zajrzyjmy do innych przykazań. Do ciekawszych należą: postępuj tak, abyś długo żył i dobrze ci się powodziło. Dbaj o to byś miał jak najwięcej przyjemności i jak najmniej przykrości. Dbaj o to, aby twoje życie miało zawsze sens. Miej zawsze przed sobą cel do osiągnięcia. Używaj chwili. Nie przywiązuj się zbytnio do nikogo i niczego. Mów sobie codziennie rano: "Świetnie jest". Odłuż do jurta decyzje w ważnej sprawie. Poznaj siebie. Nie rozczulaj się nad sobą. Dopóki go lepiej nie poznasz, uważaj każdego spotkanego człowieka za złośliwego głupca. Dotrzymuj twoich obietnic. Miej paru przyjaciół.

Komentarze są zwięzłe i treściwe. Mnie osobiście bardzo się spodobała myśl dotyczące "używania chwili". Autor nawiązuje tu do słynnych słów Kartezjusza: "Carpe Diem" - "Żyj chwilą". Nasze życie powinno składać się z określonych celów, jednak musi być w życiu miejsce na używanie, na rozkoszowanie się tym, co jest, czego zażywamy bez żadnego dążenia. Tę samą myśl można by także wyrazić słowami: "Umiej żyć w teraźniejszości ". Jest to jedna z najbardziej zapomnianych przykazań, gdyż ludzie gonią za celami, pojmują swoje życie wyłącznie jako dążenie do czegoś, są pędzeni od jednego celu do drugiego bez przerwy, bez wytchnienia.

Inna z kolei myśl mówi nam o pogodzie ducha i zachowaniu spokoju wewnętrznego. Spokój ducha zachowujemy tylko wtedy, gdy sami możemy rządzić swoim życiem, naszymi uczuciami. Gdy w naszej świadomości szaleje burza, gdy miotają nami uczucia możemy narobić sobie tylko nowych kłopotów i zmartwień. Starożytni stoicy w osiąganiu spokoju wewnętrznego doszli do zakazu wszelkich uczuć. Jest to przesada, ale nakaz wewnętrznego spokoju (relaks !) jest ważnym przykazaniem mądrości. Pokrewne do tego są też słowa: "Zachowuj pogodę ducha" oraz "Mów sobie codziennie rano: Świetnie jest" Przeszkody w zachowaniu pogody ducha lub równowagi psychicznej leżą w nas, więc możemy je przezwyciężyć. To przykazanie znajduje uzasadnienie w doświadczeniu, pogoda ducha jest bowiem bardzo ważnym składnikiem dobrego życia. Wyobraźcie sobie moment gdy wstajecie rano. Jesteście nie wyspani, za oknem ciapa, a tu musicie iść do szkoły! A takie poranki zdarzają się średnio trzy razy w tygodniu. I nagle coś innego, pobudka o 6.00 i słychać glos mówiący: "Świetnie jest !", czym wprawiasz w osłupienie domowników. Tak niecodzienne zjawisko może umilić dzień wszystkim, nie tylko tobie.

W podręczniku mądrości Bocheńskiego znajdziecie jeszcze wiele takich pogodnych i świetnych myśli, które przydają się w życiu, a ich zastosowanie wiele nie kosztuje, wiec jeśli uważasz, że "Twoje życie jest na pewno i bezwzględnie nieznośne..." przeczytaj tę książkę. POLECAM !

Oceń tekst
Średnia ocena: 0 /0 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Kira 89kira
Komso 22komso
Gutek 14gutek

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry