Rysowanie - moja pasja
Większość moich znajomych nie wie, że od pewnego czasu rysuję i że wychodzi mi to całkiem nieźle. W malarstwie a dokładniej w rysunku narzędziem może być w zasadzie wszystko, co pozostawia ślad na płaszczyźnie. Można skorzystać z farb, pasteli, kredek, a nawet długopisów. Ja próbowałam już różnych. Podczas ostatniej wycieczki klasowej udało mi się jednak poznać pewną postać, która zainspirowała mnie do rysowania tuszem. Zdążyłam się także sporo dowiedzieć o tej nowej dla mnie technice, a dziś postanowiłam opowiedzieć Wam o moich pierwszych doświadczeniach.
Najlepszym podłożem pod rysunek tuszem jest papier. Jeśli rysujemy piórkiem, musi on być gładki i odporny na wilgoć. Moim zdaniem najlepszy jest dwustronny papier ryżowy, który z jednej strony jest gładziutki. Taki papier nadaje się rewelacyjnie do kaligrafii chińskiej i japońskiej, ale można go też używać wykonując rysunek.
Jakich narzędzi powinno się używać do rysowania tuszem? Głównie stalówki, którą umieszcza się w obsadce (plastikowej lub drewnianej). Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów stalówek. Nie wszystkie pasują jednak do wszystkich obsadek. Przed zakupem warto więc upewnić się czy dana stalówka i obsadka są do siebie dopasowane. Najlepiej jest, jeśli obsadka ma dwa rowki na stalówki, mniejszy (na przykład na stalówkę typu G) i większy (na stalówkę łyżeczkową). Nie zamierzam tu rozpisywać się o wszystkich rodzajach stalówek, bo jest ich po prostu zbyt wiele. Ale musicie wiedzieć, że najlepiej nadają się do rysowania stalówki redisówki (okrągłe), które mogą mieć także rożne rozmiary (od pół milimetra do kilku milimetrów). Są one świetnie przystosowane do kreślenia długich linii. Ponadto dodatkowa nasadka, która utrzymuje więcej tuszu, umożliwia też wypełnianie większych powierzchni. Za to stalówki łyżeczkowe (chyba najbardziej komfortowe) dają grubsze linie, a przez to, że są miękkie, świetnie nadają się do kreślenia rysunków.
Nie mniej ważne są również tusze. Zasadniczo rozróżnia się dwa ich rodzaje - rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie. Rysunki tuszem są zazwyczaj czarno – białe, monochromatyczne, w kolorze sepii lub błękitu. Tusz kreślarski ma dziś szerokie zastosowanie przy wykonywaniu wymagających i delikatnych prac kreślarskich. Charakteryzuje się znakomitymi kolorami, jest łatwy w użyciu i szybko wysycha. Umożliwia to wykonywanie pracy szybko, bez rozcieńczania nakładanych powłok. W razie konieczności można go jednak rozcieńczyć wodą.
Ile zajmuje wykonanie takiej pracy? To zależy jakiej, ale mający wprawę są w stanie wykonać prosty rysunek w formacie A5 już w dwie godziny. Dużo? Może i tak, ale nie należy się zniechęcać (szczególnie na początku), bo efekty mogą być naprawdę genialne. Oczywiście zawsze można taką pracę kupić, ale trzeba Wam wiedzieć, że nie są to tanie rzeczy.
Co można narysować taką techniką? Chyba wszystko. Wielu rysuje pejzaże, portrety, zwierzęta, przedmioty lub mange, ale ja zdecydowałam się rysować komiksy. Najpierw rysuję ołówkiem szkic komiksu, a następnie obrysowuję wszystko tuszem. Kolejny etap, to dymki i wstawianie tekstów. Potem ustalam kolorystykę i rozkład światłocieni w każdym komiksowym kadrze. Wierzcie mi lub nie, ale możliwości są nieograniczone i zawsze można spróbować czegoś nowego. Jeśli poszukujecie swojej pasji, a macie pewne umiejętności w tej dziedzinie i chcielibyście spróbować stworzyć coś na pozór prostego, a jednak niezwykłego, to szczerze polecam.
Grafika:
Komentarze [1]
2013-06-18 19:02
Strasznie sucho i schematycznie napisane. Na temat rysunku, nie tylko tuszem można napisać o wiele więcej.
- 1