Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Ten wspaniały świat sportu   

Dodano 2014-01-07, w dziale inne - archiwum

Pod koniec minionego roku przeglądałam sobie portal Onet.pl i znalazłam temat, który przykuł moją uwagę - sportowe skandale roku 2013. Pewnie nic specjalnie ciekawego - pomyślałam sobie w pierwszej chwili, ale przeczytałam jednak ten tekst i stwierdziłam, że warto by było wspomnieć o tych zdarzeniach i w naszej gazecie.

/pliki/zdjecia/dop1.jpegAutor tekstu przedstawił sylwetki kilku popularnych sportowców, zwracając szczególną uwagę na ich wpadki, które w minionym roku zdominowały pierwsze strony gazet. Niby nic odkrywczego. Każdy z nas ma jakieś tam problemy, ale z pewnością już nie każdy ma dziś tak „przegwizdane” jak choćby siedmiokrotny zwycięzca Tour de France, mistrz świata i olimpijczyk, Lans Armstrong, którego najpierw posądzono, a następnie oskarżono o stosowanie dopingu. Żenująca historia. Armstrong z dnia na dzień stracił status gwiazdy, przestał być idolem młodych kolarzy, a co najgorsze stracił także masę kasy i lukratywne kontrakty sponsorskie. Ba, na deser odebrano mu także wszystkie tytuły, które zdobył po 1. sierpnia 1998r. I co mu dał ten doping? Nic nie zyskał, a tak wiele stracił.

Stosunkowo często pisano również w ubiegłym roku w mediach o rewelacyjnym niemieckim skoczku narciarskim Svenie Hannawaldzie. W sezonie 2001/2002 skoczek ten jako pierwszy (i do tej pory jedyny) wygrał wszystkie zawody Turnieju Czterech Skoczni, co przysporzyło mu z dnia na dzień niezwykłej popularności, szczególnie we własnym kraju. Jego kariera sportowa nabrała rozpędu, ale nie trwała zbyt długo, bo profesjonale skakanie zakończył już w roku 2005. Pod koniec kariery jego forma sportowa uległa znacznemu pogorszeniu, a co najmniej kilkadziesiąt występów określono mianem prawdziwej kompromitacji. Warto dodać, że swoim ostatnim sezonie w karierze zajął 24. miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata. Swoje słabe wyniki tłumaczył wówczas brakiem motywacji do treningów i dalszego skakania, czyli tzw. syndromem wypalenia. Poddał się jednak leczeniu i od tej pory częściej pojawiał się w gabinetach lekarskich niż na skoczni. Dopiero niedawno wyznał w jednym z wywiadów, że przez wiele lat kariery zmagał się z depresją i anoreksją, z czego nie udało mu się wyjść do tej pory, ale na szczęście w odpowiednim czasie udał się po pomoc do specjalistów. Dziś Sven mieszka w Berlinie i pracuje jako komentator skoków narciarski dla niemieckiej stacji ARD.

Jednym z największych sportowych skandali ubiegłego roku była także naga sesja zdjęciowa naszej najlepszej tenisistki Agnieszki Radwańskiej dla amerykańskiego magazynu "The Body Issue. ESPN”. W jednym z wywiadów udzielonych po tej sesji Agnieszka powiedziała, że już dawno o tym myślała i że nie ma bynajmniej powodu, by wstydzić się swojej figury. I co z tego, że dla tego samego magazynu rozbierały się w przeszłości także inne gwiazdy, takie jak choćby Serena Williams czy Daniela Hantuchowa. Zdecydowana większość kibiców była zniesamczona i nie zaakceptowała decyzji Agnieszki.

Kolejną postacią, która zaliczyła poważną wizerunkową wpadkę w minionym roku, był Lionel Messi - najlepszy piłkarz świata oraz niekwestionowany idol wielu młodych piłkarzy na całym świecie. Okazało się, że piłkarz ten w latach 2007-2009 z premedytacją omijał obowiązek płacenia podatków od swoich dochodów, w wyniku czego oszukał hiszpańską skarbówkę na około cztery miliony euro. Do sądu w hiszpańskim mieście Gava, gdzie piłkarz ma swój dom, wpłynęło odpowiednie oskarżenie, podpisane przez prokuratora. Na szczęście Messi w miarę szybko wyjaśnił sprawę, dokonał korekty deklaracji podatkowej i wpłacił ponad 5 mln euro zaległych podatków wraz z odsetkami. Tak czy inaczej rysa na wizerunku piłkarza pozostała.

Jaki jest tak naprawdę ten sportowy świat? Na pewno niejednorodny. Sportowcy walczą o trofea i tytuły, zarabiając przy tym niezły szmal. Z reguły osiągają sukcesy dzięki swojemu talentowi i ciężkiej pracy na treningach. Ale czy zawsze tak jest? Raczej nie. Wielu sięga po niedozwolone środki wspomagające, innym sukcesy przewracają w głowie, co prowadzi często do niezbyt sportowego trybu życia. Są też i tacy, którzy z powodu braku oczekiwanych sukcesów znikają niezauważalnie z aren sportowych, przeżywając w zaciszach domowych prawdziwe osobiste dramaty.

Wszyscy ludzie mają problemy. Sportowy świat, który na pozór wydaje się być przepełniony trofeami, nagrodami i tytułami, też je ma.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 3.4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 3.4 /12 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Kira 47kira
Luna 44luna
Selene 17selene
Yason 16yason
Animub 16animub

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry