Uwierz w siebie!
Każdy z nas zna takich ludzi. Na pierwszy rzut oka wydają się normalni. Czasami się uśmiechną, pogadają. Zdarza się, że są aktywni, chętnie pomagają, dobrze się uczą i mają znajomych. Ale gdy ktoś spróbuje ich pochwalić, rzucają mu nerwowe spojrzenie i nie mniej impulsywny komentarz, nie potrafiąc przyjąć komplementu. Spoglądając podczas porannej toalety w lustro, myślą o sobie zazwyczaj, że są beznadziejni. A gdy sobie z czymś nie radzą, czegoś nie potrafią, twierdzą, że tak już jest, bo są do niczego. Czy zaniżone poczuciu własnej wartości może być problemem?
Bardzo różnie odbieramy takich ludzi. Często w ogóle ich nie zauważamy, no bo w końcu wyglądają na pozór zupełnie zwyczajnie. Zdarza się jednak, że osoby takie maskują te swoje kompleksy, na przykład zbyt nachalnym zachowaniem bądź też udawaną pewnością siebie. A gdy bezradnie rozkładają ręce, mówiąc: "do niczego się nie nadaję", bierzemy to niekiedy za przejaw ich fałszywej skromności. Wydaje nam się bowiem, że ludzie ci chcą w ten właśnie sposób zwrócić naszą uwagę lub wyłudzić od nas jakiś komplement. Często sprawiają też wrażenie zamkniętych w sobie egoistów. Ale czy zawsze tak jest?
Czym jest poczucie własnej wartości i dlaczego tak ważne jest, aby było ono odpowiednio wysokie? Wbrew pozorom wszyscy ludzie są bardzo wartościowi, niezależnie od zdolności, wyglądu czy statusu społecznego. Sęk w tym, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, bo w swoim życiu wielokrotnie doświadczali sytuacji, które utwierdziły ich w przekonaniu, że do niczego się nie nadają. Ludzki mózg jest bardzo chłonny. Informacje, które my uznajemy za mało istotne, on zapisuje i przetwarza je na "kody", na których opiera się potem całe nasze życie. To wszystko dzieje się bez udziału naszej woli. Nasz mózg robi to podświadomie i właśnie tam zapisuje sobie wszystkie takie wspomnienia, które wpływają potem na naszą ocenę rzeczywistości.
Wyobraźmy sobie na przykład, że ktoś jako dziecko był przezywany w szkole przez kolegów. Przezwisko nie było bardzo obraźliwe, a sam wyzywany się nim zbytnio nie przejmował, ale jego mózg zapisał już komunikat: "jesteś gorszy od innych, bo się z ciebie wyśmiewają". Bardzo możliwe, że w późniejszych latach taka osoba podświadomie będzie starała się przypodobać innym na siłę, w obawie, że znów mogą ją wyśmiać. A gdy zdarzy się jej jakaś przykra sytuacja, których przecież w życiu nie brakuje, to automatycznie przypomni się jej zapisany w mózgu kod: "jesteś gorszy od innych". I tak małymi kroczkami będzie obniżać swoje poczucie wartości.
Każdy człowiek ma zapisane w swoim mózgu takie toksyczne komunikaty, jednak nie każdy odbiera je tak samo. Bardziej narażone są osoby wrażliwe, lubiące fantazjować i rozmyślać. Jest wiele sposobów, żeby się takich komunikatów skutecznie pozbyć i zastąpić je nowymi i pozytywnymi, ale wymaga to pracy nad sobą i czasu. Bo podświadomość kształtujemy całe życie i bardzo ciężko jest wyprzeć z niej coś, czym kierowaliśmy się przez lata. Jest to jednak możliwe, a podstawowym warunkiem poznania swojej prawdziwej wartości jest pragnienie. Jeśli tak naprawdę nie zamierzamy niczego w sobie zmieniać, to nawet lata psychoterapii pod okiem najlepszych specjalistów nam nie pomogą.
Jeśli więc, drogi czytelniku, czujesz, że z twoim poczuciem wartości jest coś nie tak, to nie zwlekaj, zacznij działać już teraz. Nigdy nie jest za późno na zmiany. W Internecie i w księgarniach znajdziesz mnóstwo wartościowych pozycji, które mogą pomóc ci uwierzyć w siebie i swoje możliwości. Ja sięgnęłam na przykład na początek do serii poradników Beaty Pawlikowskiej, zaczynając lekturę od "W dżungli podświadomości". Bez problemu można również znaleźć ludzi, którzy mają fachową wiedzę w tym zakresie i chętnie pomagają innym. I co najważniejsze, nie trzeba ich daleko szukać.
Grafika:
Komentarze [0]
Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?