Weganizm tylko dla dorosłych
Kolejny swój teksy postanowiłam napisać na temat, który jest mi osobiście szczególnie bliski. Przez stosunkowo długi czas byłam wegetarianką, jednak w pewnym momencie okazało się, że ze względów zdrowotnych zmuszona jestem do porzucenia tej diety. Dlaczego? Co różni dietę wegetariańską od wegańskiej, skoro nawet nazwy te brzmią podobnie i czy w każdym wieku możemy z nich korzystać?
Okazuje się, że różnica między wegetarianizmem i weganizmem jest i to zasadnicza. Ten pierwszy odrzuca w diecie wyłącznie mięso, za to ten drugi odrzuca również wszystkie inne produkty pochodzenia zwierzęcego (także te, które na zwierzętach były testowane).
Dlaczego jemy mięso? Na pewno jest to szybki sposób pozyskania energii, ale przecież samo mięso nie ma ani specjalnie atrakcyjnego zapachu, ani też smaku, dopóki się go odpowiednio nie przygotuje. Pomijam przy tym fakt, że wcześniej w celu pozyskania mięsa musi zostać zabita niewinna istota. Nie oszukujmy się, większość zwierząt, przeznaczonych na ubój, hoduje się w ponurych halach. Zwierzęta te, mając świadomość zbliżającego się zagrożenia, wydzielają masę hormonów, które pozostają po śmierci w ich organizmach. To w końcu naturalna reakcja każdego organizmu na zagrożenie. Nie wspomnę już o farmaceutykach, którymi często leczono te zwierzęta, a które to w miedzy czasie zgromadziły się w ich mięsie w postaci różnych związków. Warto więc pamiętać o tym, gdy sięgamy po kolejnego schabowego.
Tak więc wegetarianie nie jedzą mięsa, a czego nie jedzą weganie? Weganie nie akceptują mleka, serów, jajek, a nawet miodu, że o innych produktach pochodzenia zwierzęcego nie wspomnę. Co zatem jedzą? Dieta wegańska obejmuje wyłącznie warzywa, owoce, produkty zbożowe (kasze, makarony niezawierające jajek, ryż, pieczywo, płatki zbożowe), rośliny strączkowe (fasolę, soczewicę, groch, soję, ciecierzycę i inne), orzechy i pestki oraz oleje roślinne. I co nie mniej ważne, weganie preferują produkty nieprzetworzone przemysłowo.
Dieta wegetariańska jest dietą zdrową i jak twierdzą znawcy tematu może przedłużyć życie. Ludzie korzystający z tej diety mają o wiele niższy cholesterol, rzadziej chorują na cukrzycę, otyłość, nadciśnienie czy choroby nowotworowe. Niektóre badania sugerują niedobór białka oraz aminokwasów w organizmach wegetarian stosujących zrównoważoną diet, ale fakt ten nie został póki co wiarygodnie dowiedziony. W diecie wegetariańskiej głównym źródłem białka (w zależności od odmiany tej diety) mogą być jaja, mleko i jego przetwory lub rośliny wysokobiałkowe, takie jak np. rośliny strączkowe czy kasze. Zagrożeniem może być jedynie niedobór witamin, ale i na to też można coś zaradzić. Wystarczy regularnie spożywać odpowiednie suplementy, stosując się do zalecanego dawkowania.
Niewłaściwe stosowanie diety wegetariańskiej może jednak skutkować anemią, wynikającą z niedoboru niektórych składników odżywczych. Problemem może stać się także niedobór żelaza. Jedną z przyczyn niedokrwistości u wegetarian jest między innymi utrudnione wchłanianie żelaza znajdującego się w produktach roślinach (tzw. niska biodostępność).
Ratunkiem jest wówczas soja, która jest bogatym źródłem białek o właściwościach podobnych do białek zwierzęcych, zdrowych tłuszczów roślinnych, witamin z grupy B, potasu, magnezu, wapnia i fosforu. Soję spożywa się w różnej postaci: gotowanej, kiełków, kotletów, pasztetów, tofu (jadłam go bardzo dużo), sosu, oleju, mleka i pieczywa. Jest niestety bardzo kaloryczna, ale za to nie zawiera szkodliwego cholesterolu.
Wegetarianizm i weganizm to nie tylko sposób odżywiania się – to styl życia. Ludzie decydują się zostać wegetarianami lub weganami, by lepiej się czuć i wyglądać, by mieć lepsze wyniki w sporcie i wreszcie, by mieć czyste sumienie. Nie chcą krzywdzić zwierząt, wyrażając w ten sposób troskę o równe traktowanie wszystkich żyjących stworzeń. Wegetarianie i weganie nie kupują zatem również kosmetyków testowanych na zwierzętach i ubrań powstałych ze zwierząt (skóry, futra czy jedwab), a decydują się na to ze względów zdrowotnych, etycznych, ekologicznych, duchowych bądź religijnych.
Można więc powiedzieć, że weganizm jest jakby bardziej radykalną formą wegetarianizmu. Dieta wegetariańska odnosi się jednak jedynie do sposobu odżywiania, a wegańska dotyczy już większego obszaru życia. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwie prowadzona dieta wegetariańska może spowodować niedokrwistość, krzywicę i grozi powstaniem woli tarczycowych z powodu niewystarczającej ilość jodu w pokarmie. Szczególnie niebezpieczne jest to dla dzieci i młodzieży, ponieważ może spowodować niedożywienie białkowe, którego konsekwencją może być niedorozwój fizyczny i umysłowy. Według niektórych badań wegetarianizm jest także niewskazaną dietą dla kobiet w ciąży i karmiących matek. Naukowcy odradzają więc zdecydowanie wprowadzanie dzieciom diety wegetariańskiej. Zalecają, aby dla ich dobra pozwolić im rozwijać się, unikając diety jarskiej. Ich zdaniem decyzja o przejściu na wegetarianizm czy weganizm, to bardzo odpowiedzialna sprawa, którą powinno podejmować się w wieku dojrzałym.
Grafika:
Komentarze [7]
2013-05-09 13:23
Ej, a co z narkotykami?!
2013-05-07 16:21
Na moim talerzu jest tylko miejsce na mięso.
2013-05-01 19:54
@Ania:
Semiwegetarianim, jak sama nazwa wskazuje jest “półwegetarianizmem” , a ten sposób odżywiania funkcjonował, zanim jeszcze subkultura hipsterów była w planach.@Katarzyna Biernacka:
Miło czasem zobaczyć merytoryczny post.
2013-05-01 11:42
Witam,
właściwie skomponowane diety wegetariańskie, w tym dieta wegańska są odpowiednie na każdym etapie życia, włączając w to kobiety w ciąży, karmiące piersią, niemowlęta, dzieci, młodzież, osoby dorosłe i starsze. Są odpowiednie również dla sportowców. Takie stanowisko prezentuje the Academy of Nutrition and Dietetics, dawniej zwane Amerykańskim Stowarzyszeniem Dietetyków. Jest to największa na świecie organizacja skupiająca dietetyków, a stanowisko jest wynikiem analizy ogółu dostępnych badań.
treść stanowiska: www.empatia.pl/ada
Na diecie wegańskiej, przy właściwej ilości spożywanych kalorii, spożywa się odpowiednią, często nawet za dużą ilość białka. Niedobory białka występują głównie na terenach, gdzie panuje głód, albo u osób chorych na anoreksję.
Należy przy tym zaznaczyć, że stanowisko to jest krytyczne wobec witarianizmu, który ogranicza pulę pokarmową ze wzgledu na ograniczenie sposobów obróbki pokarmu. Nie należy też mylić diety wegańskiej z frutarianizmem, który nie stanowi przedmiotu analizy.
2013-04-30 22:26
@Ania. Co ty chcesz prostować, przecież autorka wyraźnie napisała, że: “Wegetarianizm i weganizm to nie tylko sposób odżywiania się – to styl życia”.
2013-04-30 22:04
Jako wegetarianka chciałam sprostować artykuł. Jak sama napisałaś wegetarianie nie noszą skórzanych ubrać, a także, o czym nie wspominałaś, sprzeciwiają się np. polowaniom i innym “rozrywkom”, które kończą się śmiercią zwierzęcia. Nie można więc powiedzieć, ze wegetarianizm to jedynie sposób odżywiania. Po drugie zmieniłabym kolejność argumentów – większość wegetarian robi to, by mieć czyste sumienie i nie powodować zabijania zwierząt.
@Jacek_21_parówek
Semiwegetarianizm nie jest odmianą wegetarianizmu, który wyklucza zabijanie jakichkolwiek zwierząt. To jakaś hipsterska moda czy nie wiem co, ale na pewno nie wegetarianizm. Pozdrawiam :)
2013-04-30 18:48
Bardzo gruby błąd merytoryczny – wegetarianizm to pojęcie bardziej ogólne oznaczające wyłączenie niekoniecznie produktów pochodzenia zwierzęcego z diety. I tak mamy do czynienia z laktoowowegetarianizmem, owowegetarianizmem, laktowegetarianizmem, wreszcie weganizm, frutarianizm, czy witarianizm, a nawet semiwegetarianizm który najczęściej polega na niejedzeniu mięsa ssaków.
Wielu naukowców wskazuje współcześnie na związek pomiędzy ewolucyjnym rozwojem ludzkiego intelektu, a rozpoczęciem spożywania przez rodzaj ludzki mięsa.
Wśród zwierząt to właśnie drapieżniki są najbardziej inteligentne.
Poza tym cholesterol nie jest tak szkodliwy, jak piszesz – niedobór cholesterolu powoduje depresję – vide Szwecja.
- 1