Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Wyrok na siebie   

Dodano 2005-05-09, w dziale felietony - archiwum

„Błogosławieństwem i zarazem przekleństwem człowieka jest jego mózg. Tam rodzi się chęć życia i tam ona umiera”
Emil Zola

Z roku na rok odnotowuje się coraz więcej samobójstw. Wiadomość o samobójstwie przestaje szokować. Według policyjnych statystyk „ulubionym” dniem samobójców jest poniedziałek.

Dlaczego?

Powody są rozmaite: samotność, narastające poczucie zagrożenia, zła sytuacja ekonomiczna, rozwód, zdrada małżeńska, utrata pracy. Najczęściej załamują się mężczyźni – większość z nich uważa, że nie potrafi sprostać życiowym wyzwaniom.
Zdecydowanie ten sam powód kieruje myślenie dorastających nastolatków na „samobójcze tory”. Pierwsze niepowodzenia życiowe, stresy w szkole, brak zrozumienia ze strony rówieśników i dorosłych, to główne powody podjęcia decyzji o przedwczesnej śmierci.
Naukowcy zauważyli, że najwięcej samobójstw lub prób odebrania sobie życia, ludzie podejmują, kiedy Księżyc jest w nowiu. Wówczas nasila się depresja i patologiczne stany urojeniowe.

Bez pożegnania

Samobójcy z reguły nie pozostawiają listów pożegnalnych. Żegna się tylko ten, kto jest mocno związany ze swoim środowiskiem. Samobójca tak naprawdę pragnie jedynie wyzwolenia się z pętli życia.
Bardzo często nie udaje się ustalić motywu mordu na samym sobie. Motyw pozostaje tajemnicą nie do wyjaśnienia. Dlatego takie przypadki podciąga się pod zaburzenia psychiczne.
Śmierć samobójcza, choć jest indywidualnym wyborem każdego desperata, ma określony wymiar społeczny.

Skok w nicość

Według statystyk samobójcy wybierają najczęściej śmierć poprzez powieszenie lub skok z wysokości. Głównie mężczyźni. Kobiety wolą podciąć sobie żyły lub połknąć tabletki nasenne. Psycholodzy żartują (?), że nawet po śmierci pragną wyglądać atrakcyjnie.

Widzieć wyjście

Tendencje samobójcze mają dwa podstawowe źródła.
Po pierwsze pojawiają się wtedy, gdy popada się w depresję – chorobliwą, przewlekłą, nad którą nie jest się w stanie zapanować. Dotknięty depresją człowiek zagraża sobie i innym, jest nieprzewidywalny.
Drugą grupę osób z tendencją do samobójstwa stanowią ludzie popadający w depresję z powodu sytuacji życiowych.

Jeśli zauważymy, że ktoś z naszego otoczenia jest przygnębiony, sprawy go przerastają, nie może sobie poradzić z samym sobą, wówczas należy mu okazać nasze wsparcie.
Spróbujmy wspólnie z nim szukać innych dróg i rozwiązań. Pokażmy cierpiącemu nowe wyjścia z trudnych sytuacji. Towarzyszmy mu, dopóki ten stan nie minie. A jeśli będzie utrzymywał się dłużej – zaproponujmy pomoc psychologa. Takich osób nie należy pozostawiać samych… bez pomocy.

Oceń tekst
Średnia ocena: 5 /1 wszystkich

Komentarze [2]

~marley123
2005-06-16 16:54

Mezczyzni czesciej koncza z soba bo sa bardziej odwazni.

~Goldie
2005-05-10 15:55

My to wiemy. Wszyscy to wiedzą.

Dołujące.

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry