Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce!   

Dodano 2013-12-13, w dziale inne - archiwum

Jak zmotywować się do działania? Co zrobić, żeby mi się chciało? Zdecydowana większość z nas, młodych ludzi, ma chyba ten sam problem. Jednym jest z nim dobrze, innym beznadziejnie. Ten tekst jest właśnie dla tych, którzy chcieliby coś w swoim życiu zmienić. Znajdziecie w nim kilka rad, które mogą w tej kwestii pomóc.

1. Myśl pozytywnie! /pliki/zdjecia/mot1.jpg

Choć to chyba największy banał, to jednak i najprawdziwsza prawda. Bez tego ani rusz. Pozytywne myślenie, przyciąganie pozytywnej energii i odpychanie negatywnej to absolutna podstawa. Życie jest piękne. Jeśli będziemy myśleć, że jest beznadziejnie i bez sensu, to nic nam sie nie będzie chciało i do niczego się nie zmotywujemy.

2. Uwierz w swoje możliwości i w to, że ci się uda.

Przyciągaj myśli, które chcesz spełnić. Uśmiechaj się. Zacznij doceniać nawet te najdrobniejsze rzeczy, które sprawiają, że się uśmiechasz.

3. Wyznacz sobie cele.

Trzeba mieć cel i wiedzieć, ile i co chcemy w życiu osiągnąć? Jeżeli mamy takie cele, to wystarczy tylko do nich dążyć, ale nie po trupach. Na pozór tak druga droga wydaje się łatwiejsza, ale raczej taka nie będzie.

4. Wizualizuj sobie cele.

Nie patrz na wszystko powierzchownie. Szukaj sensu w tym, co robisz i nie myśl tylko o tym, że ci się nie chce. Warto wizualizować sobie swoje cele i nieustannie o nich myśleć. To prowadzi do rozbudzenia pragnień, a to z kolei pobudzi nas do działania. Będziemy wtedy myśleć tylko o tym, by zrealizować swój cel, a przecież o to właśnie chodzi.

5. Nie ma, że mi się nie chce.

Tak jest najłatwiej, ale niekoniecznie najlepiej. Są po prostu rzeczy, które trzeba koniecznie zrobić, jeśli się czegoś chce. Każdy człowiek musi coś codziennie zrobić, choćby wstać rano, pościelić łóżko czy zjeść śniadanie. Przecież każdego dnia coś robimy, więc dlaczego nie mielibyśmy zrobić czegoś więcej? Wszystko się da, tylko trzeba chcieć. Nic się nie zrobi samo. Nic. Jeżeli chcesz coś osiągnąć, to działaj. Jeśli nie, to siedź bezczynnie dalej, wcinaj batony, a zobaczysz, jak na tym wyjdziesz. Możemy naprawdę bardzo, bardzo dużo, tylko trzeba działać. To prawda, że trzeba zazwyczaj sporego nakładu pracy, by osiągnąć zamierzony cel, ale za to nic nie odbierze nam później satysfakcji i radości, gdy nasze działanie przyniesie spodziewany efekt. I tak trzeba myśleć.

6. Nie zniechęcaj się porażkami.

/pliki/zdjecia/mot2.jpg One są wkalkulowane w życia i są po to, by cię wzmacniać.

a) Nauka
Po co chodzimy do szkoły? Po co zmuszamy się do nauki? Ano po to, żeby zdobyć wykształcenie i by było nam potem łatwiej się odnaleźć w dorosłym życiu. Nie chce ci się zabrać za lekcje? To zastanów się, po co to robisz. Obierz cel, do którego będziesz dążyć. To może być nawet pojedyncza dobra ocena, która przybliży cię do spełnienia marzeń o studiach. Jeśli zdasz egzamin, to pójdziesz na studia, później je skończysz, a po studiach masz szansę dostać wymarzoną pracę. Nie patrz powierzchownie. Szukaj sensu tego, co robisz i nie myśl tylko o tym, że ci się nie chce.

b) Pasja
Mój kolega wstaje codziennie o godz. 6.00 i idzie na basen. Trenuje 2 do 3 razy dziennie. Po co to robi? Bo chce osiągnąć swoje cele! Chce być dobry w tej dziedzinie, może nawet najlepszy. Chce zdobywać medale, puchary, bić rekordy. Na nic marudzenie, gnuśnienie i opowiadanie innym, jak ja to mam źle. Wszyscy mają jakieś swoje sprawy i coś do zrobienia. Można by się sprzeczać, kto ma najgorzej, tylko po co? Jaki to miałby mieć sens? Żaden.

c) Ćwiczenia
Nie chce ci się ruszyć i zacząć ćwiczyć? Jasne, ale gdy się przełamiesz, to zyskasz możliwość wyładowania nadmiaru energii, zwalczenia stresu, a w bonusie wymarzoną sylwetkę, do której i tak dążysz. Nic nie przychodzi łatwo. Każdy ulega pokusom i przyzwyczajeniom.

Co nas może motywować? Jak możemy osiągnąć swój cel?

Dobrze jest znaleźć sobie w życiu jakieś motto, myśl, powiedzenie czy przysłowie. To może być nawet kilka słów z nakrętki Tymbarku w stylu: "Chcieć, to móc, tylko inaczej".

1. Robić coś małymi krokami.

Rzymu od razu nie zbudowali. Ty też gór od razu nie przeniesiesz, więc musisz się przygotować na to, że do wszystkiego dojdziesz w swoim czasie. Raz szybciej, innym razem wolniej, ale dojdziesz! To konieczne, bo inaczej przez całe życie będziesz myślał/a, że nie wykorzystałeś/aś szansy, którą mogłeś/aś wykorzystać.

2. Robić coś z wyprzedzeniem.

/pliki/zdjecia/mot3.jpg Wiesz, że za tydzień masz bardzo ważny sprawdzian. Zacznij się do niego uczyć z wyprzedzeniem. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, bo to cię może zdołować, a tak będziesz mogła wcześniej cieszyć się z wykonania zadania, a później pozwolić sobie na jakąś małą nagrodę lub chwilę relaksu. W jeden dzień ciężko jest robić coś małymi krokami. Zaplanuj więc sobie wcześniej całe działanie. W życiu potrzebna jest nie tylko motywacja i cel, ale także dobra organizacja.

3. Nie odkładać rzeczy na później.

Najczęściej jest tak, że gdy coś odłożymy na później, to albo odkładamy to potem jeszcze dalej albo też nigdy nie zmotywujemy się, żeby to zrobić. Okazuje się bowiem w późniejszym terminie, że już nam się nie chce tego robić, nie mamy czasu i robimy wszystko, tylko nie to, co powinniśmy zrobić. Często kolejne obowiązki uniemożliwiają nam zabranie się do tego działania, które przełożyliśmy. To błędne koło. Najlepiej powiedzieć sobie: "Koniec, teraz się za to biorę". I zrobić to, co należy, od razu.

4. Cierpliwość popłaca.

Prawie nic nie dzieje się natychmiast. Wszystko potrzebuje czasu. Warto jednak zawsze:
- Nagradzać siebie
- Eliminować to, co nas zniechęca.
- Walczyć z lenistwem.
- Zmuszać się do robienia czegoś.
- Nie, myśleć o tym, jak ciężko pracujemy, tylko o tym, że spełniamy swoje marzenia.

Oczywiście czasami będzie nam ciężko, będziemy wracać do starego systemu i myśleć: "No nie chce mi się". Wtedy trzeba zrobić sobie przerwę, wyluzować, a to na pewno pomoże nam nabrać dystansu. Nie jesteśmy w końcu robotami.

Pamiętajmy, że mamy tylko jedno życie i nie wiemy, kiedy przyjdzie nam ten świat opuścić. Nie zmarnujmy go tylko na lenistwie i marudzeniu.

Grafika:

Oceń tekst
Średnia ocena: 5 /24 wszystkich

Komentarze [2]

~Daga
2017-03-08 23:01

A mi się artykuł bardzo podoba :) Według mnie najważniejsze jest pozytywne nastawienie mentalne. Jeśli myślisz w negatywny sposób to sam tak naprawdę siebie sabotujesz. Trzeba sobie po prostu wyznaczyć cel i się go wytrwale trzymać. Ten Pan też fajnie o tym tutaj mówi, mi pomaga :) https://www.youtube.com/watch?v=ZNAimplpsJY&t=2s

~iksdeiksde1
2013-12-14 17:21

w moim odczuciu trochę bez polotu, niby wszystko spoko, ale momentami miałam wrażenie, że czytam artykuł na Interii, czego zdecydowanie nie powinnaś traktować jako komplement :( myślałam, że po przeczytaniu tego zmobilizuję się do czegokolwiek a tymczasem nie, dalej wcinam batony i nawet Tymbarkowe kapsle nie pomogą

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Kira 47kira
Luna 44luna
Selene 17selene
Yason 16yason
Animub 16animub

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry