Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Chroniąc przed gwałtem, nie gwałćmy Konstytucji   

Dodano 2008-09-19, w dziale felietony - archiwum

Jesteśmy obecnie świadkami nietypowego, polityczno-medialnego szoł. Dzieje się to za sprawą panującej Platformy Obywatelskiej, która znalazła okazję w aferze tzw. „polskiego Fritzla” do złapania kilku kolejnych punktów poparcia. Cała Polska zaniemówiła, kiedy media podały do publicznej wiadomości informację o 21-letniej kobiecie z Podlasia, przez sześć lat więzionej i gwałconej przez własnego ojca. Córka urodziła ojcu dwójkę dzieci, do których zrzekła się praw.

Premier Donald Tusk komentując tragedię tej kobiety, wspomniał o pomyśle ministra zdrowia Ewy Kopacz, o chemicznej kastracji osób, które dopuściły się zbrodni na tle seksualnym i zostały za to skazane wyrokiem sądu. Kastracja byłaby nieodłącznym elementem kary dla skazanego. Prezes rady ministrów podkreślił również, że świadom jest oburzenia ze strony obrońców praw człowieka, jednak według niego, osoby dopuszczające się tego typu zbrodni nie powinny być określane mianem człowieka.

Artykuł 40 Konstytucji RP mówi: Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych. Wynika z tego, że pomysł PO jest niezgodny z konstytucją i nie będzie mógł zaistnieć jako ustawa. Czy więc ta rzekomo liberalna partia gotowa jest zrobić wszystko, aby uzyskać swój zamierzony cel? Czy uda się jej zmienić Konstytucję?

Przyjrzyjmy się jak tę kwestię rozwiązały inne kraje i jakie różnice zachodzą pomiędzy ich prawem, a pomysłem Donalda Tuska.

Kalifornia była pierwsza we wprowadzeniu kastracji chemicznej. Zarówno w tym stanie, jak i w sześciu innych stanach USA, jest to dopuszczalny rodzaj kary w wypadku przestępstw na tle seksualnym. Kastracja chemiczna nie jest tam przymusowym środkiem bezpieczeństwa. Sąd ma prawo do jej uchylenia, jeśli przestępstwo jest popełnione po raz pierwszy, jednak za każdym kolejnym razem sędzia ma obowiązek ją zastosować. Obserwujemy więc pierwszą różnicę – nie jest to pierwszorzędne. Kastracji chemicznej poddawani są przestępcy seksualni również w Wielkiej Brytanii, Danii, Czechach, Holandii, Słowacji, Francji i Szwajcarii, wszak następuje to wyłącznie za ich zgodą. Kiedy Roberto Calderoli, włoski minister do spraw reform, wyraził chęć wprowadzenia kastracji chemicznej we Włoszech, państwo ogarnęło ogólnokrajowe oburzenie. Calderoliemu poparcia udzieliła tylko jedna osoba. Kolejnym państwem chcącym zastosować ten rodzaj kary jest Hiszpania. Rząd ma w planach nanieść poprawki do kodeksu karnego dotyczące między innymi pedofilów recydywistów. Po odsiedzeniu wyroku mieliby oni obowiązek dobrowolnego poddania się m.in. kastracji. Dziwnym jest tylko odwrócenie się ról, w Polsce z pomysłem kastracji wyszła rządząca partia centroprawicowa, a w Hiszpanii jest to stricte lewicowy rząd.

A co na to wszystko obrońcy praw człowieka? Zarówno oni jak i lekarze zgodnie twierdzą, że to niezgodne z konstytucją i prawem międzynarodowym. Głośno mówią o przysługujących każdemu prawach, nawet, jeśli jest to przestępca. Przeciwny projektowi PO jest również znany polityk – Ryszard Kalisz, który zaistniałą sytuację skomentował krótko i treściwie: W żadnym cywilizowanym kraju nie ma w kodeksie karnym okaleczenia bądź kary polegającej na pozbawieniu człowieka jakiejś funkcji organizmu.

Jedyny plus jaki udaje mi się tu dostrzec jest taki, że państwo podjęło inicjatywę walki z pedofilią. Muszę jednak powiedzieć swoje stanowcze NIE łamaniu praw człowieka! Nie staram się w żaden sposób bronić pedofilów, wszak to co robią jest okrutne, należy jednak pamiętać, że to ludzie chorzy, których ukaranie w sposób proponowany przez Platformę niczego nie załatwi. Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby kierowanie ich na przymusowe leczenie psychiatryczne?

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.7 /39 wszystkich

Komentarze [35]

~wydzielina
2008-11-04 23:58

Jest inna metoda, z której korzystają Irlandczycy: Każde wykroczenie czy przestępstwo stanowi podstawę do opublikowania danych złoczyńcy w gazecie, wraz z informacją co zrobił, gdzie, kiedy, jak się nazywa, itd. Zaoszczędzilibyśmy na kastracjach, więzieniach, a trumiennictwo zostałoby główną gałęzią gospodarki narodowej zaraz po tkaniu i obróbce moheru.

~skoczuś
2008-09-24 21:09

jak niżej. I powtórzę to co napisałam u Levej – najlepszy na równi z Levą (choć w innym stylu) debiut wśród tegorocznych. Brawo!

~Mateusz Pawłowski
2008-09-23 09:40

Bardzo dobry początek, tekst odtwórczy, ale dobrze napisany, pochwalam.

~Jorg
2008-09-22 15:19

Jeśli chodzi o porównanie z psami, chodziło mi o wskazanie bezcelowości używania półśrodków.

~jugolina
2008-09-22 14:47

szanuję Wasze zdanie, ale ja nie mogę zaakceptowac tego typu kary, zwykły humanizm mi na to nie pozwala.
i mam nadzieję, że wybaczycie mi moje nieścisłości w tekście, z każdym kolejnym artykułem postaram się o ich zanik ;)

~Moczo_absolwent
2008-09-22 14:05

Jedna uwaga do tej dyskusji:
kara nie może być zemstą ze strony społeczeństwa czy państwa, więc nie może chodzić o zadawanie bólu. Takie populizmy o ostrzu skalpela to zwykłe kołtuństwo i ignorancja, wynikające przede wszystkim z nieznajomości prawa.
Uważam, że najpierw należy stworzyć w Polsce system terapii pedofilów, bo aktualnie W POLSCE PEDOFILI SIĘ W ZAKŁADACH KARNYCH NIE LECZY. Można, a nawet trzeba w ten system włączyć blokery receptorów testosteronu jako dodatkowy element wspomagający leczenie, bo są naprawdę efektywne.
Taki system nie zlikwiduje tego zjawiska całkowicie, bo w końcu pedofile “rodzą się codziennie”, ale na pewno spowoduje duży spadek ilości recydywistów, a netto liczby tego typu przestępstw seksualnych.

~nico_mindt
2008-09-22 09:37

Co to jest kastracja chemiczna?
To jest pierwsze pytanie i odpowiedź jakie powinno paść w tym artykule, a nie padło.
Jest to przyjmowanie leków na obniżenie popędu seksualnego. Wg naszych polityków powinno to być prowadzone równocześnie z dozorem psychiatryczno – psychologicznym. Po odstawieniu tych leków ten popęd wraz z czasem wraca.

Skoro zgadzamy się na wysyłanie przestępców na przymusowe leczenie psychiatryczne, to na dobrą sprawę czym to się różni do leczenia? Jak dla mnie jest to to samo.

~nico
2008-09-22 09:33
~anonim
2008-09-21 22:11

I Jorg – co do psów to podałes zły przykład. Bo takie psy się zabija…

~anonim
2008-09-21 22:09

Dobrze;] już się za Jugosa nie złośc:P Jugolinko:D a ja własnie chce: ostrze noża. W zamknięciu. Pod przymusowym leczeniem. Żeby Ci którzy znecają się nad kobietami wiedzieli, że robią źle dla siebie, kobiet i
!!!!!!!swoich!!!!!!!!!!
dzieci! I jeżeli normalnie poddać ich kastracji sie nie da to możliwość chemiczna tez przejdzie jak dla mnie bo chodzi mi o przyszłość dzieci gwałcicieli i kobiet poszkodowanych.

~Jorg
2008-09-21 21:59

Rozumiem, że anonimowi chodzi o ochronę kobiet. Ale chyba będą one bezpieczniejszy, gdy ich oprawca znajdzie się w zamknięciu, a nie zostanie tylko “wykastrowany” lekami. Wtedy zawsze może się mścić. Kastracja to sposó szybki ale nie usuwa agresji, ani sadystycznych pobudek. Należy leczyć przyczyny, a nie skutki. To tak jakby wściekłemu psu podać leki, po których przestanie ruszać szczęką. Chyba nie o to chodzi.

~jugolina
2008-09-21 21:48

po pierwsze dzień dobry, JUGOLINA jestem! po drugie artykuł dotyczy chemicznej kastracji, więc o ostrzu skalpela mi tu nie wyjeżdżaj.

~jugolina
2008-09-21 21:45

dlatego twierdzę, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie przymusowe i zamknięte leczenie psychiatryczne.

~anonim
2008-09-21 21:45

sorry Jugos ale kastracja to usunięcie jąder… a to nie jest takie zwykłe i normalne ukłucie lub podanie tabletki… zaburza to całą psychike…

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Komso 31komso
Artemis 25artemis
Hush 11hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry