Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Dysleksja - dar czy przekleństwo ?   

Dodano 2005-10-17, w dziale inne - archiwum

“Jestem jaki jestem, nie pomimo tego, że mam dysleksję, ale dlatego, że ją mam” – czyli cała prawda o dyslektykach, dysortografach, dysgrafach i dyskalkulach !

Cytat, którego użyłam w tytule, zaczerpnęłam z jednej z wypowiedzi Alberta Einsteina. Każdy przeciętnie wykształcony człowiek wie kim był Einstein, ale z pewnością już nie każdy dotarł do tego, że i on, jak na ironię losu, był jednocześnie dyslektykiem! Oczywiście nie każdy dyslektyk musi być geniuszem, ale w grupie dyslektyków znajdziemy wiele wybitnych postaci. Wystarczy wymienić takie nazwiska jak Hans Christian Andersen, Graham Bell, Leonardo da Vinci, Winston Churchill, Walt Disney czy Henry Ford. Każdy z nich rozwinął u siebie inne zdolności i osiągnął mistrzostwo w innej dziedzinie, lecz pewne cechy pozostają dla nich wszystkich wspólne.
Znawcy tematu uważają, że dyslektycy
– korzystają z wrodzonej zdolności do przetwarzania i kreowania doznań percepcyjnych,
– cechuje ich większa wrażliwość na otoczenie,
– są bardziej ciekawi niż przeciętny człowiek,
– myślą obrazami, a nie słowami,
– mają lepszą intuicję i są bardziej przenikliwi,
– myślenie i spostrzeganie ma u nich charakter polisensoryczny (wykorzystują wszystkie zmysły),
– realistycznie przeżywają swoje myśli,
– mają żywą wyobraźnię.
„Wymienione powyżej cechy, jeśli nie zostaną stłumione bądź zniszczone przez rodziców lub w procesie edukacji, dają w rezultacie wyższą od przeciętnej inteligencję i ponadprzeciętne zdolności twórcze.” (s.25)

Dysleksja rozwojowa może powodować różne trudności w uczeniu się, gdyż każdy „dys” jest inny. Mogą to być kłopoty z czytaniem, pisaniem odręcznym, ortografią lub matematyką. Jednak nie jest to związane z lenistwem, brakiem inteligencji czy dobrej woli! Jest to zjawisko powszechne na całym świecie!
W literaturze europejskiej podaje się że dzieci z takimi objawami stanowią 10-15% uczniów, w tym 4% to przypadki bardzo nasilonych trudności, które można byłoby określić nazwą głębokiej dysleksji. Badania w Polsce określają odsetek dysleksji na 9-10%.
Jest ich coraz więcej wśród nas. Prawie każdy ma w klasie dyslektyka, dysortografa lub dysgrafa, a może sam nim jest! Myślę więc, ze warto wiedzieć cokolwiek na ten temat

Czy charakteryzują się jednak poszczególne dysfunkcje ? Ronald. Davis, autora książki „Dar dysleksji”, pisze o nich w sposób następujący

Dysleksja (dukanie czytanek)
Kłopoty z czytaniem.
Dyslektyk myli litery podobne pod względem kształtu (np. b-p, d-g).
Nie zawsze poprawnie odczytuje znaki (litery) i nie „słyszy” swoich wewnętrznych myśli, tzn. „że w czasie czytania słowa nie brzmią w jego umyśle”(s.53). Dodatkowe utrudnienie wynika ze stosowania w druku różnych czcionek oraz z faktu, że język polski nie zawsze jest zgodny fonetycznie.

Dysortografia (pisanie krul, zamiast król)
Kłopoty z ortografią.
Trudności w opanowaniu poprawnej pisowni (nagminne popełnianie błędów ortograficznych)
Nawet jeśli dysortograf nauczy się regułek, nie jest w stanie w 100% napisać poprawnie, np. dyktanda.

Dysgrafia (bazgranie jak kura pazurem)
Kłopoty z czytelnym pisaniem (brzydkie, koślawe litery, trudności z utrzymaniem się w linijce, litery w wyrazach są nierówne). Znanym dysgrafem był Leonardo da Vinci!



Dyskalkulia (2+2=?)
Kłopoty z matematyką.( Niski poziom rozumowania operacyjnego, kłopoty z pojęciami abstrakcyjnymi, np. .z pojęciem liczby, wielkości, proporcji ). Przypadki czystej dyskalkulii, przy braku innych objawów dysleksji, występują bardzo rzadko – u ok. 1% uczniów.

Czy dysfunkcja musi być koszmarem ?

Zalety dyslektyka, to m. in. myślenie obrazami. W czasie 1 sekundy osoba myśląca werbalnie (tzn.za pomocą słów) może mieć od dwóch do pięciu myśli w postaci pojedynczych słów, natomiast osoba myśląca niewerbalnie – 32 obrazy myślowe. Nieraz w jednym obrazie można zawrzeć koncepcję, do opisania której potrzeba setek lub tysięcy słów. Davis twierdzi, że „.... teoria względności Einsteina pojawiła się w jego umyśle pod postacią fantazji, w której uczony podróżował z prędkością światła. Wizja trwająca kilka sekund dała początek niezliczonym książkom, które próbują opisać ją słowami.”(s.119)

Na pytanie, które postawiłam moim rodzicom, czy kiedy oni chodzili do szkoły takie kłopoty były tak powszechne, odpowiedzieli:
”Kiedyś nie robiono badań sprawdzających takie dysfunkcje, może i byli uczniowie z takimi problemami, ale nie mieli oni z tego powodu żadnych przywilejów”.

A dziś, czy mają oni ułatwiane życie?

Chciałam również nawiązać jeszcze do badań, które pozwalają wykryć taką dolegliwość.
Aby zdobyć dokument potwierdzający posiadanie którejś z dysfunkcji należy udać się do specjalistycznej poradni. Jeden z moich kolegów, u którego stwierdzono taką dysfunkcję, opisuje to w następujący sposób
„ W poradni dyslektycznej w Sandomierzu spędziłem 6 godzin. Pisałem testy na inteligencję, opowiadania, dyktanda. Niektóre zadania były jak dla dzieci, np. powtarzanie trudnych słów ”

A co należy robić, jeżeli już ktoś ma stwierdzoną dysfunkcję? Jak ułatwić sobie życie aby nauka w szkole nie była „drogą przez mękę” ? Rozwiązaniem są specjalne zajęcia korygujące.
Mój kolega, który od kilku lat uczęszcza na zajęcia terapeutyczne i widzi poprawę, mówi o nich tak:
„Dobrze się bawimy, ale również pracujemy intensywnie z tekstem , rozwiązujemy testy na inteligencję”

Niestety z tych dysfunkcji nie można się do końca „wyleczyć”, ale może warto zainwestować trochę czasu .

Jak myślicie – dysleksja rozwojowa, to bardziej dar czy przekleństwo?

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.2 /68 wszystkich

Komentarze [23]

~Pawel
2022-01-11 09:28

Witam sam jestem dyslektykiem i uczyłem się w latach od 2006 ale nie uważam żeby coś się zmieniło w szkołach bo dyslektycy nadal wynoszą z niej depresję i strach choc nie uczyłem się w latach 80/90, i czasami wpisuje w Google słowo dysleksja może żeby się dowartościować może nie wiem sam po co, bo sam nie wierzę żebym był choć trochę bardziej inteligentniejszy.

~Lena
2017-05-14 19:03

Mam dysleksję, miałam dysgrafię i dysortografię a o dyskalkuli nie wspomnę. W szkole podstawowej w latach 90tych, z tego powodu miałam pod górkę i to bardzo. Obecnie mam tylko Dysleksję i to w tej można powiedzieć korzystniejszej dla dyslektyków wersji:P, tej z ogromną wyobraźnią :D bo problemu z czytaniem nie mam i bardzo lubię. A co do pozostałych to nie stanowią one już dla mnie takiego problemu dzięki mojej mamie która przepracowała je zemną w czasach szkolnych, jednocześnie niczego twórczego we mnie nie tłumiąc. Ceną jednak którą osobiście zapłaciłam za ignorancję nauczycieli i “życzliwość” kolegów ze szkoły w owym czasie była ostra nerwica oraz w jakimś stopniu depresja.

~Normalny
2013-10-20 15:00

Może jetsem dziwny,ale ja bym chciał być dyslektykiem

~andrzej
2011-06-26 01:00

jakie miałem koszmarne dzieciństwo dorastałem w latach 80’.nauczyłem sie czytać w wieku 5lat także liczyć i co?! w szkole same problemy,ty! leniu, debilu. nikt nie zauważył moich zdolności. zlądowałem w zawodówie gdze w 2. klasie musiałem pisać tzw.“komisa“ z maty- nie wymyślaj nowych wzorów słyszałem. jako dorosły się pokapowałem szkoda że sam.w testach IQ 130, ponad przeciętna zdolnośc wizualizacji przestrzennej. niema dzisiaj dla mnie rzeczy której nie mogę naprawić. Koszmar-wszystko muszę zrozumieć bo inaczej spać nie mogę. analizie poddaję wzsystko i wszystkich-zwariować idzie. denerwuje mnie ignorancja i próżność.spieprzone życie, zanim coś zrobię myślę a powinienem działać.Ostrzegam rodziców bo ich dzieci mogą być cudownymi lecz bardzo nieszczęśliwymi ludżmi.

~ara
2010-06-07 00:41

ja uważam że przekleństwo

~Julja
2009-11-07 20:05

ja jestem dyslektykiem i uwazam ze dyslektycy sa niezwykli poniewaz się roznią od innych ich umysł jest inaczej rozwinniety ale to nie oznacza ze gozej sa nie typowi maga wrecz zaintrygowac swoim widzeniem swiata

~DIMi
2005-10-22 17:52

Hej laseczka baldzio ciekawy artykulik .Naplawde teraz muse sie zastanowic do jakie grupki ludzi ja naleze;);)<sfirki>ale masz talenta!

~DIMi
2005-10-22 17:52

Hej lseczka baldzio ciekawy artykulik .Naplawde teraz muse sie zastanowic do jakie grupki ludzi ja naleze;);)<sfirki>ale masz talenta!

~gorylekto
2005-10-22 16:17

a jednak jestem zajebisty.

~Solarii
2005-10-22 09:03

To ja mam dyskalkulie:)
A co do artykulu to bardzo ciekawy!

~de
2005-10-21 14:04

wybacz mu boziu. w sumie, zgadzam sie z toba. bedac leniem nie bede z tym walczyl, w koncu to mentalna dopadlosc.

~Gorlik
2005-10-20 21:28

Do de:
Zdrowie fizyczne to co innego niż zdrowie psyhiczne. ... Kaźdy pies chodzi podobnie i jesteśmy w stanie zauważyć jak jakiś bedzie kuśtykał. Jednak każdy szczeka inaczej, a na jakiej podstawie ocenić który szczeka lepiej – on szczeka po prostu inaczej, ani lepiej, ani gorzej. Tak samo jest w tym przypadku, większość ludzi fizycznie jest do siebie podobna (nie mowie tu o rysach twarzy, tylko o całokształcie ... umiemy odróżnicz człowieka od kota), jednak nie ma dwojga ludzi, którzy byli by podobni do siebie psyhicznie (chyba, ze sa poddani sugestii, która powoduje, ze przestają sami myśleć i przyjmują jeden stereotyp jako jedyny prawdziwy – jednak to jest wlasnie złe)

~de
2005-10-18 21:44

nieee gorlik. enafsenaf. takiego z dupy gadania nie zniese. Ej, jak ci sie zlamie noga to nie idz do lekarza, niech sie naturalnie zrosnie… bedziesz oryginalnie kustykal !!!! a nie, tak jak reszta, ORDYNARNIE chodzil. Jak ci za malo bedzie indywidualnosci to powiedz, pozycze siekiery. Costam se utniesz ni? wiesz jaki lans bez reki sie wozic?

~de
2005-10-18 21:41

TAK ! nie jestescie gorsi ! e, a ciekawe czy niuton abo gałs mial dysleksje. no co, musze sie jakos pocieszyc skoro nie zostane ajnsztajnem. a tak wogle to chyba ci bez dysfuncyj powinni byc pietnowani, takie cioty co nie umieja 32 obrazkow na sekunde zobaczyc !!

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Komso 31komso
Artemis 24artemis
Hush 10hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry