Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Husky czy malamut?   

Dodano 2013-03-27, w dziale inne - archiwum

Wychodząc ze swoim psem na spacer często słyszę pytanie: "To husky czy malamut?". Dla mnie obie te rasy różnią się od siebie zasadniczo, ale nie dziwię się ludziom, że tak często je mylą. Może więc warto wyjaśnić, czym tak naprawdę różnią się obie te rasy od siebie. Z wyglądu są faktycznie do siebie bardzo podobne, ale różni je kilka cech, charakter i pochodzenie. Kynolodzy uważają, że oba te psy są silne, wytrzymałe, szybkie i dodają jeszcze, że są bardzo czyste, przyjazne człowiekowi, spokojne, wrażliwe i chętne do zabawy. Może właśnie dlatego stały się one w ostatnim okresie tak bardzo popularne?

/pliki/zdjecia/hus1.jpgZacznę więc może od husky, bo takiego pieska mam. To pies rasy pierwotnej, a więc zwierzę o bardzo silnie zakorzenionych pierwotnych instynktach. Rasa ta wywodzi się z Syberii, z regionu Kołymy. Pierwotnie psy te wykorzystywane były przez zamieszkujące tamte regiony ludy jako psy zaprzęgowe, do ciągnięcia sań. A wiec są to psy o niespożytej energii, szybkie, niezależne, stworzone do ciężkiej pracy. Z wyglądu przypominają wilki. Co ciekawe, ich oczy mogą mieć różne barwy: jedno brązowe, drugie niebieskie; niebieskie, brązowe lub miodowe; wielokolorowe; część niebieska, a druga brązowa. Uszy husky są nieduże i wysoko położone. Sierść ma średnią długość i raczej leży ona na tułowiu niż sterczy. Może mieć także różne odcienie, poczynając od czarnego do czystej bieli. Ogon jest mocno owłosiony i bardzo ruchliwy.

Mój husky jest silny, masywnie zbudowany, o głębokiej klatce piersiowej. Głowę ma szeroką, a uszy małe w proporcji do czaszki, szeroko rozstawione i osadzone na bokach z tyłu czaszki. Oczy ma jednakowej barwy (ciemnobrązowe). Sierść o zmiennej długości, krótszą na bokach, dłuższą wokół łopatek, szyi i ogona. Kolor sierści od jasnoszarego do czarnego.

Malamut to pies zaprzęgowy w typie szpica o silnej skłonności do dominacji. W stadzie często da się zaobserwować liczne spory między poszczególnymi osobnikami tej właśnie rasy. To duży pies, który budzi respekt już samym wyglądem. Nazwa pochodzi od plemienia Malemutów, żyjącego na wyżynach zachodniej Alaski. Pies ten potrafi stosunkowo szybko przystosować się do miejskiego trybu życia, ale nie zapominajmy, że ma trudny charakter i wyjątkowo źle reaguje na nudę i brak ruchu. Wymaga długich, regularnych spacerów, wspólnych aktywnych zabaw bądź rekreacyjnego biegania przy naszym rowerze.

/pliki/zdjecia/hus2.jpgHusky jest psem dużo mniejszym od malamuta i przez to znacznie bardziej ruchliwym. To zdecydowany wyścigowiec. Znudzony i niewybiegany może być bardzo nieznośny i niszczyć w domu różne przedmioty. Wiem o tym dobrze, bo kiedyś pogryzł mi książkę. Na co dzień jest jednak psem bardzo łagodnym i zdecydowanie lepiej niż malamut radzi sobie w kontaktach z ludźmi i z innymi psami. Wyraz pyska husky jest zazwyczaj szelmowski, podczas gdy malamuta raczej serdeczny i rozczulający. Z tego co wiem, obie te rasy ładnie śpiewają. Gdy wracam do domu często to słyszę. Tak samo zachowują się, gdy w pobliżu domu przejeżdża karetka, choć wtedy to raczej nie śpiew a bardziej pisk. Żaden z nich nie nadaje się jednak niestety do pilnowania domu, bo prawie nigdy nie szczekają. Nie polecam też puszczania ich bez smyczy, bo mogą uciec. Poza tym jeden i drugi bardzo lubią polować na małe zwierzęta i ptaki.

Pamiętajcie! Decydując się na zakup lub przygarnięcie psa, trzeba pamiętać o tym, że dobieramy go do siebie i swojego trybu życia, a obie te rasy są naprawdę bardzo wymagające i lubią się dużo ruszać.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 3.8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 3.8 /27 wszystkich

Komentarze [5]

~Natalia Zagórska
2023-05-02 20:48

I ocena Ti #3 sorka….

~Natalia Zagórska
2023-05-02 20:46

Omg ja we jednak Husky bo malamut jest zawielki i trochę bez urazy dziwny ale ogólnie psów nie doceniasz w kilku słowach to umieściłaś ja cię nie rozumiem więc kją się dziwie zrób poradnik o kotach Brytyjskich najleprzej kociej rasy i ogólnie polecam hodowle MONTEGRI a wracając do psów to no wolę Husky jestem ciekawa Waszych opiń do zobaczonka:)

~fenrir
2013-04-03 11:39

A mnie się podoba! Notki z encyklopedii wzbogacone o własne wiadomości to chyba idealne połączenie, jeśli celem miał być artykuł odpowiadający na pytanie w tytule. Najwyższa ocena za przymiotnik “szelmowski” ;)

~anooooo
2013-03-29 14:02

ocena 1!!!

~Luca
2013-03-27 22:25

Jeny, to nie ma być notatka z interwencji policyjnej, tylko artykuł. Psy to dla niektórych całe życie, a Ty to zamykasz w sześciu akapitach. Serio, nie jest dobrze pisać “na odwal się”. Dwa

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Polecane artykuły

Krótki list Krótki list Kira 2021-09-24
Akceptacja siebie Akceptacja siebie Cola 2019-10-24
Sześć kropek Sześć kropek Polka 2004-12-29

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 92luna
Komso 27komso
Artemis 20artemis
Gutek 18gutek

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry