Elena
Ogólna / 2 fakultety
Ilość artykułów: 12
Intrygujący monarcha
Henryk VIII to moim zdaniem jedna z najbarwniejszych postaci w całej historii Anglii. A może są wśród Was, drodzy czytelnicy, osoby, które jeszcze nie znają tego władcy? Jeśli tak jest, to warto szybko nadrobić te zaległości, bo postać ta warta jest absolutnie bliższego poznania. Wystarczy powiedzieć, że Henryk znany był ze swojej przebiegłości, chciwości, zamiłowania do kobiet (niekoniecznie pięknych) i do gry w karty i w kości. Lubił też polowania, a niektórzy historycy uważają nawet, że był również utalentowanym muzykiem, kompozytorem i poetą (przypisuje mu się autorstwo popularnej piosenki "Greensleeves").
Jesteśmy już blisko? A może jeszcze nie?
Koniec świata to nic innego jak zakończenia wszelakiego istnienia na ziemi i wszystkiego, co jest z nim związane. W historii ludzkości mieliśmy już wielu wizjonerów, którzy wieszczyli szybki lub niekiedy trochę bardziej odległy koniec naszego świata. Po raz pierwszy świat miał ulec zagładzie 31 grudnia 999r. Gdy to nie nastąpiło, lud Rzymu wyległ na ulice i zaczął świętować, co dało początek tradycji zabaw sylwestrowych. Kolejne daty graniczne to rok 1412, wskazany przez św. Wincentego z Ferrary bądź 31 grudnia 1999 zapowiedziany przez Kasjopejan.
A świat znów oszalał!
Eda - 29 kwietnia. Bez wątpienia historyczna data. Może nie tyle dla nas, co dla Anglików, bo to w końcu dzień, w którym drugi w kolejce do brytyjskiego tronu książę William zakończył swoje kawalerskie życie i ożenił się z Kate Middleton. Książę William i Catherine Middleton otrzymali z tej okazji tytuły księcia i księżnej Cambridge. William otrzymał dodatkowo od królowej jeszcze dwa inne tytuły – hrabiego Strathearn oraz barona Carrickfergus. Tak więc i jego małżonka będzie teraz również hrabiną Strathearn i baronessą Carrickfergus.
Telewizyjna wiosna
Chociaż wiosnę mamy dopiero od tygodnia, stacje telewizyjne odsłoniły nam swoje wiosenne ramówki już kilka tygodni temu. Każda z nich przygotowała dla swoich widzów kolejne sezony ulubionych seriali lub nowe produkcje, w tym liczne programy rozrywkowe. W trzech na cztery wiodące stacje telewizyjne postawiono jednak tej wiosny ku zdziwieniu wielu telewidzów na… śpiew.
Kopia, która trzyma poziom
Zainspirowana jednym z moich ulubionych filmów Johna N. Smith’a „Młodzi gniewni”, obejrzałam niedawno kolejną - poleconą mi przez znajomych - amerykańską produkcję o bardzo zbliżonej tematyce, zrealizowaną przez Richard’a LaGravenese, według jego autorskiego scenariusza, w której - jak się naocznie przekonałam - reżyser faktycznie opowiada nam przez 123 minuty prawie identyczną historię. Czy warto więc poświęcić swój czas, by obejrzeć „Wolność słowa”?
Siatkarskie Plusy rozdane!
Już po raz czwarty rozdano „Siatkarskie Plusy”, czyli nagrody dla wyróżniających się polskich zawodników, trenerów, drużyn i działaczy świata siatkówki. Plebiscyt ten organizowany jest od 2008 roku przez Polski Związek Piłki Siatkowej we współpracy z siecią komórkową Plus, ale zwycięzców wybierają w nim głównie kibice tej dyscypliny sportu, głosując na stronie internetowej siatkarskieplusy.pl. Tegoroczna gala odbyła się 22 stycznia w Teatrze Polskim w Warszawie.
Skromny i utalentowany
Jednym z dowodów na to, że Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu to najlepsza szkoła ponadgimnazjalna w naszym mieście, jest między innymi niezwykła różnorodność i wszechstronność uczniów, którzy do tego liceum uczęszczają. Jedną z ciekawszych postaci tej szkoły jest bez wątpienia uczeń klasy 1h, Arek Duda, który od pewnego czasu zaliczany jest do grona najbardziej obiecujących piłkarzy Siarki Tarnobrzeg.
Nie każdy katolik to katol
Mogłabym zacząć niebanalnym, sarkastycznym żartem - tak jak on, ale ja zrobię to jednak po swojemu. Kiedy telewizja TVN emitowała pierwszą edycję programu „Mam Talent”, wszyscy oswajaliśmy się z charakterem tej nowej super produkcji , poznawaliśmy uczestników i prowadzących: Marcina Prokopa i Szymona Hołownię. Ten pierwszy miał już wówczas swoją markę w mediach, natomiast ten drugi - mimo jego licznych dokonań - jakoś niekoniecznie.
Czas, kiedy miałem wszystkiego dość, minął
Karol Bielecki to bez wątpienia jeden z najlepszych piłkarzy ręcznych na świecie. Ten 28-letni reprezentant Polski urodził się w Sandomierzu, a swoją sportową karierę rozpoczął jako jedenastolatek. Właśnie wtedy zapisał się do jednej z sekcji futbolowych Wisły Sandomierz. Radził sobie naprawdę dobrze, wzbudzając od razu zainteresowanie szkoleniowców grup juniorskich Siarki Tarnobrzeg (wówczas pierwszoligowej). W piłkę nożną grał w KS Siarka tylko przez krótki czas, bo szybko odkrył w sobie zamiłowanie do piłki ręcznej.
Lekarz bez fartucha
Co musi mieć serial, żeby przyciągał widzów? Na pewno ciekawą fabułę i znanych aktorów w obsadzie. No i musi być inny. Nie powinien powielać znanych już schematów. Ale czy tak jest zawsze? Kiedy sześć lat temu kilku scenarzystów w USA wpadło na pomysł nakręcenia kolejnego serialu medycznego, nie wróżono im sukcesu. Za niedościgniony wzór uznawano bowiem wówczas za oceanem „Ostry dyżur”.