Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Thomaso

Matematyka / Fizyka

Thomaso

Ilość artykułów: 9

Co jest moim powołaniem?

Co jest moim powołaniem?

Czy to, czego uczymy się w szkole, rzeczywiście przyda nam się w życiu? Pewnie nie, ale kiedy nam nie idzie, to bombardowani jesteśmy ze wszystkich stron tekstami w stylu: „Tylko ludzie wykształceni osiągają w życiu to, czego chcą”, „Ucz się, bo od tego zależy twoja przyszłość!”. Ale czy kogoś, kto regularnie uczęszcza na zajęcia i dostaje dobre oceny można nazwać osobą wykształconą? Czy o kimś takim można powiedzieć, że jest panem swojej przyszłości? Ograniczenie pojęcia „nauka” czy „wykształcenie” do murów instytucji edukacyjnych jest moim zdaniem błędem.

8Thomaso 2012-06-21

Daj, a otrzymasz!

Daj, a otrzymasz!

Rozwój osobisty nie ogranicza się tylko do kształtowania własnego potencjału emocjonalnego, duchowego czy fizycznego. Ma on również wpływ na nasze relacje ze światem zewnętrznym, który niezaprzeczalnie jest „przedłużeniem” naszego świata wewnętrznego. Daje on także możliwość wpływania na rzeczywistość oraz na zmianę własnych relacji ze światem. Ostatnio zacząłem się jednak zastanawiać, czy mój rozwój osobisty mógłby mieć na przykład jakieś przełożenie na stan moich finansów, a jeśli tak, to jakie?

5Thomaso 2012-05-20

Myślenie ma znaczenie

Myślenie ma znaczenie

Narzekanie stało się istotną częścią naszego życia. Narzekamy bezustannie i chyba na wszystko. Narzekamy, gdy mamy rozpocząć rozmowę z nieznajomymi lub gdy musimy ją podtrzymać. Narzekamy, by uciec od odpowiedzialności za niektóre sprawy lub by sobie najzwyczajniej w świecie ulżyć. W zasadzie narzekaniem można też nazwać to, co przed chwilą napisałem. Ciekawe jest jednak to, że większość ludzi narzeka, nie mając kompletnie świadomości swojego narzekania. Przeciętna osoba robi to od piętnastu do trzydziestu razy dziennie i to zupełnie nieświadomie. Czy to dla nas aż takie dobre?

2Thomaso 2012-05-14

Niezwykła umiejętność

Niezwykła umiejętność

Rozwój osobisty, to - wbrew pozorom - moje główne pole zainteresowań. Mnóstwo czasu spędzam na czytaniu książek lub robieniu nietypowych rzeczy, poszukując odpowiedzi na pytania o sens życia czy sposoby odnoszenia sukcesu. Jak znaleźć więcej czasu w ciągu dnia? Jak szybciej i efektywniej się uczyć? Jak panować nad swoimi emocjami? Jak odnaleźć w sobie motywację do działania? Przebyłem już długą drogę w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze z pytań - jak żyć? Do jakich wniosków doszedłem?

1Thomaso 2012-04-13

Współczesne dyktatury

Współczesne dyktatury

Około 60% ziemskiej populacji żyje w krajach demokratycznych. A co z resztą? Reszta żyje w tzw. krajach niestabilnych politycznie bądź też rządzonych przez „niedemokratyczną” władzę. Te dwie cechy lubią chodzić w parze, a utrzymanie stabilności państwa poprzez rządy silnej ręki jest naprawdę dosyć kłopotliwe. Wystarczy bowiem lekko rozluźnić uścisk i cały system może się od razu posypać (co ma miejsce w tej chwili na Bliskim Wschodzie i w Afryce).

7Thomaso 2012-02-28

Ciemna strona Internetu

Ciemna strona Internetu

Do napisania o Internecie zainspirowała mnie niejako głośna ostatnimi czasy sprawa umowy o zwalczaniu obrotu towarami podrabianymi (ACTA). Sprzeciw internautów z Polski i reszty świata (słuszny, czy nie?), wzbudził mój ogromny podziw. Jednakże nie tą sprawą chciałbym się zająć, choć to, o czym chciałbym napisać, dotyczy w pewnym stopniu ACTA’y.

1Thomaso 2012-01-26

Żołnierze świata cywilnego

Żołnierze świata cywilnego

Wojsko zawsze pobudzało wyobraźnię ludzi. Na żołnierzy, osoby ze świata cywilnego patrzą zazwyczaj z głębokim podziwem, a jeśli nie, to na pewno z szacunkiem. Zdają sobie bowiem sprawę z wyrzeczeń, jakich żołnierz się podejmuje, chcąc służyć swojemu krajowi. Nie ma on takiej swobody jak inni obywatele. Musi być gotowy na wszelkie wezwania. Wiele osób, mimo swojej fascynacji wojskowością, ogranicza się tylko do patrzenia z boku. A gdyby tak przenieść niektóre elementy wojska do świata cywilnego?

0Thomaso 2012-01-09

Prawda zapisana na naszych twarzach

Prawda zapisana na naszych twarzach

Zastanawialiście się może kiedyś, czy możliwe jest wykrywanie kłamstw? Zapewne większość z was odpowie, że tak, ale nie mniej osób stwierdzi, że to niemożliwe, że to zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe. W końcu osoba, która potrafiłaby ocenić, czy ktoś kłamie, miałaby w rękach potężne narzędzie manipulacji. Mogłaby bawić się ludzkimi emocjami lub ratować wiele istnień poprzez współpracę z organizacjami bezpieczeństwa.

2Thomaso 2011-12-15

Czarno na białym

Czarno na białym

Wydaje się, że jeśli wydarzenie miało miejsce ponad 60 lat temu, to jego ogólny zarys został już na pewno dokładnie opisany. W końcu był czas na to, aby zebrać setki wspomnień, napisać mnóstwo książek, nakręcić wiele filmów oraz wznieść wspaniałe, monumentalne pomniki, upamiętniające ważne wydarzenia z tamtych lat lub wielkich przywódców. Można by więc pomyśleć, że nie zostało już nic do dodania. Tylko, że nie wszyscy ludzie patrzą w taki sam sposób na to samo wydarzenie. Dlaczego?

5Thomaso 2011-12-05

  • 1

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 98luna
Komso 31komso
Artemis 24artemis
Hush 10hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry