Christoph
J.polski / Historia / WOK
Ilość artykułów: 22
Czas na zmiany w szkolnictwie!
W miarę zbliżania się wyborów, słyszymy coraz więcej debat, które mają przekonać nas do konkretnego pomysłu na rządzenie Polską. Oglądając wystąpienia polityków, zaczynamy wchodzić w ich świat. Zastanawiamy się, jakie rozwiązanie byłoby lepsze w kwestiach polityki zagranicznej, służby zdrowia, gospodarki czy bezrobocia. Gdy rozmawiam jednak ze znajomymi, dochodzę do wniosku, iż tak naprawdę, to tematem numerem jeden jest dla polskiej młodzieży kwestia edukacji.
Turcja w UE – czy warto?
Kilka dni temu miała miejsce w Warszawie wizyta prezydenta Turcji Abdullaha Güla. Podczas dwóch dni spędzonych w Polsce, stojący na czele liczącego prawie 78 milionów mieszkańców państwa Gül, spotkał się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem, a także z marszałkami Sejmu oraz Senatu. Pomimo podpisania umowy o współpracy naukowo-technicznej pomiędzy dwoma państwami, sama wizyta miała raczej charakter kurtuazyjny.
Czas odmłodzić polskiego szczypiorniaka
Śledząc ostatnimi czasy mecze polskich szczypiornistów, nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że gramy coraz słabiej. Na ostatnich wielkich imprezach nie zdobyliśmy ani jednego medalu, zaliczyliśmy za to kilka wpadek z teoretycznie słabszymi rywalami, a w eliminacjach do mistrzostw Europy 2012 mieliśmy spore problemy, aby wyjść z grupy. O naszym awansie zadecydował dopiero ostatni wygrany w Poznaniu mecz z Portugalią.
Nie spocząć na laurach
Wielu kibiców zwątpiło w nich już po męczarniach z mistrzem Azerbejdżanu. Wielu nie dawało im potem także najmniejszych szans na wyjście z grupy śmierci, w której spotkali się z Manchesterem City i Juventusem Turyn. Oni utarli jednak nosa wszystkim sceptykom i osiągnęli największy sukces w historii klubu. Mimo problemów kadrowych, finansowych oraz – delikatnie mówiąc – słabych wyników w rodzimej ekstraklasie, piłkarze Lecha Poznań wywalczyli awans do kolejnej fazy rozgrywek Ligi Europy i na wiosnę (co się ostatnio rzadko zdarzało) będziemy mogli oglądać polski zespół w walce o podbój piłkarskiej Europy.
Sensacji nie było
Po walce do upadłego i ostatecznym zwycięstwie z Popharmą Starogard Gdański oraz wyjazdowej porażce z Zastalem Zielona Góra, tarnobrzescy koszykarze podejmowali w ostatnią sobotę we własnej hali aktualnie najsilniejszy team polskiego basketu – mistrza Polski, Asseco Prokom Gdynia. Po porażce gdynian w pierwszej kolejce z beniaminkiem z Zielonej Góry duża część kibiców w Tarnobrzegu liczyła po cichu na kolejną niespodziankę w Tauron Basket Lidze. Jak się jednak okazało, były to złudne nadzieje, a mistrzowie Polski wygrali zasłużenie pokazując Siarce, jak wiele jej jeszcze brakuje do europejskiego poziomu.
W Libanie jest dziś luz
Sara Haidar jest uczennicą naszego „Kopernika”. W połowie jest Polką, a w drugiej połowie Libanką. Większość swojego dzieciństwa spędziła w Libanie, będąc świadkiem wojen libańsko-izraelskich. Ze względu na Jej stały kontakt ze światem muzułmańskim, postanowiliśmy przeprowadzić z nią wywiad, mając nadzieję, że dowiemy się od niej wielu interesujących rzeczy zarówno o jej życiu, jak i o świecie islamu.
Tre metri sopra il cielo
Pragnąc odpocząć po dosyć ciężkim dla mnie tygodniu, postanowiłem obejrzeć film, o którym słyszałem już nieco wcześniej od jednej z moich koleżanek. Jak się od niej dowiedziałem, film ten nie tylko zebrał bardzo wiele pozytywnych recenzji fachowców w mediach, ale chwalą go również zwykli ludzie, którzy zdecydowali się poświęcić mu swój prywatny czas. Cóż, zdecydowałem się więc i ja. Film rodem z Italii, kraju, który do tej pory kojarzył mi się prawie wyłącznie z romantycznymi historiami, lekką muzyką wpadającą w ucho, pięknymi widokami, przyjemnym ciepłem oraz mnóstwem słońca.
Czekając na błąd przeciwnika – wybory 2010
Christoph: 20 czerwca odbędą się w trybie przyspieszonym po katastrofie smoleńskiej wybory prezydenckie. Jako że nie chcę zaniżać frekwencji, to zamierzam pójść do urny wyborczej. Patrząc jednak na kandydatów, nie za bardzo wiem, na kogo oddać swój głos. Który z nich jest najlepszy?
Jorg: Niestety, ze względu na przyspieszony tryb, a także powódź, brakuje w tej kampanii merytorycznej dyskusji o programach. Nie uważacie, że na razie trwa głównie wojna wizerunkowa?
Matura pod lupą - cz. 4
Kto by pomyślał, że cały rok przygotowań zleci maturzystom tak szybko. Dopiero co zastanawiali się nad wyborem tematu prezentacji maturalnej, dedukowali jaki przedmiot da im największą szansę dostania się na wymarzone studia, a tu w mgnieniu oka przeleciały miesiące mozolnej pracy, a chyba jeszcze szybciej same egzaminy. Jeszcze nie tak dawno pisałem o pierwszych egzaminach, a już przychodzi mi zdać ostatnią relację. Podobnie jak poprzednio nie pojawi się i tym razem opisów egzaminów, których nikt w naszej szkole nie zdawał (język łaciński i kultura antyczna, filozofia, język włoski oraz języki mniejszości narodowych).
Matura pod lupą - cz. 3
Jeszcze nie tak dawno maturzyści przygotowywali się do egzaminów, czemu towarzyszył ogromny stres, wiele obaw i wątpliwości, a już dziś wielu z nich ma całą maturę za sobą. W miniony weekend zakończył się bowiem drugi tydzień matur. Oczywiście zgodnie obietnicą, złożoną wcześniej na łamach SGI Lesser, postanowiłem podsumować i ten tydzień zmagań naszych maturzystów. Zaznaczam jednak, iż niektórych egzaminów (historia muzyki, język hiszpański oraz historia tańca) nie będę oceniał, gdyż nikt z uczniów naszej szkoły do tych egzaminów nie przystąpił. Postaram się za to bardziej szczegółowo przeanalizować arkusze egzaminacyjne z pozostałych przedmiotów.