Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Iridis

Język polski / Historia / Język angielski / WOS / Biologia

Iridis

Ilość artykułów: 18

Najlepszy system edukacji na świecie?

Najlepszy system edukacji na świecie?

Takim mianem określa się bardzo często system edukacji w… Finlandii. Wcześniej jakoś nie za bardzo interesowałam się tym, jak wyglądają systemy edukacyjne w innych krajach, bo nie wiedzieć czemu wydawało mi się, że wszędzie wyglądają one podobnie. A tu niespodzianka. Okazało się, że w Finlandii, po reformie systemu edukacji, która zakończyła się w latach siedemdziesiątych XX wieku, jest zupełnie inaczej.

1Iridis 2014-12-17

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla

W piątek, 10 października 2014 roku, Norweski Komitet Noblowski ogłosił laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Decyzją członków komitetu nagrodę przyznano Pakistance Malala Yousafzai i Kailash Satyarthi z Indii. Dlaczego to właśnie oni zostali uhonorowani tą prestiżową nagrodą?

1Iridis 2014-10-19

Łatwiej się pociąć, niż porozmawiać

Łatwiej się pociąć, niż porozmawiać

Choć młodzi małżonkowie Cathy i John Glass kochali dzieci, to jakoś nie mogli doczekać się własnych. W końcu zdecydowali się zostać rodzicami zastępczymi. Najpierw do ich domu trafił Jack, nad którym sprawowali opiekę tymczasową. W tym czasie Cathy zaszła jednak w ciążę i niebawem Glassom urodził się syn, któremu dali na imię Adrian. I właśnie wtedy kuratorka Ruth przywiozła im do domu 13-letnią Dawn, którą zostawiła pod ich opieką.

1Iridis 2014-10-11

Magia mowy ciała

Magia mowy ciała

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaką skarbnicą informacji może być dla nas drugi człowiek i nie mam tu bynajmniej na myśli tego, co z racji posiadanej wiedzy mógłby nam przekazać. Za pośrednictwem gestów, mimiki, ruchów ciała bądź wyglądu, przekazujemy mimowolnie całą masę informacji o sobie, swoich oczekiwaniach i stosunku do innych. Więcej, niż potrafilibyśmy wyrazić słowami, zakładając, że chcielibyśmy to uczynić.

2Iridis 2014-06-28

Lubimy dawać ludziom radość

Lubimy dawać ludziom radość

Dzień Otwartej Furty, to święto Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, podczas którego bramy tej zacnej katolickiej uczelni otwarte są dla wszystkich. My skorzystaliśmy z tej okazji i 1 maja pojawiliśmy się w jej progach. Było atrakcyjnie i bardzo sympatycznie, ale największe wrażenie wywarł na nas zespół „Trio z Rio”, czyli trzech chłopców, którzy byli odpowiedzialni za oprawę muzyczną tej uroczystości. Postanowiliśmy wiec poprosić ich o chwilę rozmowy. Zgodzili się bez wahania.

3Iridis 2014-05-17

Nie bój się życiowych sztormów

Nie bój się życiowych sztormów

Jak to jest stracić wszystko w jednym momencie? Bohater cyklu powieści Chrisa Bradforda „Młody samuraj”, Jack Fletcher, miał okazję właśnie coś takiego przeżyć. Bradford zabiera nas w swojej trylogii w fascynującą podróż do Japonii z początku XVII wieku. Jego książki to nie tylko opis ekscytującej podróży, pełnej przygód i nieoczekiwanych zwrotów akcji, lecz także wspaniała opowieść o narodzinach zaufania, przyjaźni, lojalności i szacunku oraz nieprzebrana skarbnica wiedzy o dawnej Japonii - panujących tam obyczajach, etykiecie, wschodnich sztukach walki i zen.

2Iridis 2014-05-05

Kościół powinien być jak kaloryfer

Kościół powinien być jak kaloryfer

Wielki Post jest swoistego rodzaju okazją do nawrócenia. To czas, w którym powinniśmy przemyśleć sobie kilka spraw związanych z naszą egzystencją, a przede wszystkim z naszą wiarą. W tym okresie skupiamy się jednak bardziej na tym drugim. W naszym „Koperniku” odbyły się już rekolekcje. Poprowadził je dla nas o. Marek Kosacz, dominikanin. Po drugim dniu, wspólnie z koleżanką z klasy, Alicją Ziębą, postanowiłyśmy poprosić o. Marka o chwilę rozmowy.

1Iridis 2014-03-25

Hokus-pokus, czary-mary!

Hokus-pokus, czary-mary!

Dzieciństwo wspominam bardzo miło. Nieograniczana przez nikogo wyobraźnia. Wiara, że wszystko, co nas otacza, jest dobre i niezwykłe. Nie podcinane przez nikogo skrzydła i to przekonanie, że wszystko jest możliwe i możemy być, kimkolwiek sobie tylko zamarzymy. A na dodatek ta bezgraniczna wprost wiara w to, że magia naprawdę istnieje, a co za tym idzie fascynacja iluzjonistami z narzuconą na plecy czarną peleryną i cylindrem na głowie.

2Iridis 2014-03-11

Koszmar - cz.3

Koszmar - cz.3

- Nareszcie do nas przyszedłeś - powiedziała Denise, gdy usiadłem przy niej i Delight pod drzewem.
- Musiałem się przebrać - powiedziałem pod nosem bez emocji.
Denise spojrzała na mnie ze zdziwieniem, po czym odwróciła się do trzylatki i na nowo zanurzyła się w lekturze.

3Iridis 2014-02-15

Koszmar - cz.2

Koszmar - cz.2

Poczułem silny ból głowy. Zachwiałem się. Denise złapała mnie pod rękę, aby mnie przytrzymać.
- Ichiro! Co się dzieje?!
Ból zaczął powoli ustępować, jednak miałem jeszcze zaburzenia równowagi, dlatego Denise pomagała mi utrzymać się na nogach.

3Iridis 2014-02-03

Polecane artykuły

Krótki list Krótki list Kira 2021-09-24
Akceptacja siebie Akceptacja siebie Cola 2019-10-24
Sześć kropek Sześć kropek Polka 2004-12-29

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 92luna
Komso 27komso
Artemis 20artemis
Gutek 18gutek

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry