Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Rubisco

Biologia / Chemia

Rubisco

Ilość artykułów: 10

Równouprawnienie po szwedzku

Równouprawnienie po szwedzku

Niekiedy odnoszę wrażenie, że świat dziś po prostu zwariował. Kobiety wkładają sobie jakieś sztucznie implanty w piersi, nastolatki jarają się ogłupiającymi piosenkami jakiegoś niedouczonego chłoptasia, który nie odróżnia Polski od Rosji, a mężczyźni nie wiedzieć czemu, coraz chętniej upodabniają się do przedstawicielek płci pięknej.

7Rubisco 2013-05-13

Polubić innych

Polubić innych

Jako wnikliwy obserwator zastanawiam się czasem, dlaczego w postrzeganiu innych nacji nadal tak często kierujemy się znanymi od lat stereotypami. Uważamy się dziś niby za naród obyty w świecie, ale w naszych głowach ciągle tkwią wpajane nam od dziecka stereotypy na temat innych narodów. Zasadniczo wszystkie inne nacje postrzegamy tylko w jeden, najczęściej pejoratywny sposób, nie zastanawiając się bynajmniej nad tym, czy nasza opinia jest faktycznie uzasadniona.

1Rubisco 2013-04-30

Stop likwidacji bibliotek

Stop likwidacji bibliotek

Stara jak świat prawda głosi, że ogłupionym narodem rządzi się łatwiej. Można mu wcisnąć wszystko. Ludźmi, którzy zaspokajają swoje potrzeby wyższego rzędu, oglądając „Barwy szczęścia” i inne seriali o podobnym walorze intelektualnym, łatwiej jest sterować. Powoli stajemy się wytworami kultury masowej, która zamienia nasz mózg w zupełnie bezużyteczny organ. Jedynie książki są w stanie pomóc nam w zrozumieniu otaczającej nas rzeczywistości.

7Rubisco 2013-03-19

Co z ta Unią?

Co z ta Unią?

Codziennie o niej słyszymy. Za każdym razem, gdy włączymy telewizor, radio czy komputer możemy się dowiedzieć, jak oceniają ją mieszkańcy Starego Kontynentu. Mowa oczywiście o Unii Europejskiej. Ogromnej organizacji administracyjnej, która w ciągu swego istnienia wielokrotnie się już przeistaczała i zmieniała swą strukturę. W tym tekście chciałbym przypomnieć Wam jej historię, przedstawić władze oraz opinie na jej temat wypowiadane zarówno przez euroentuzjastów jak i eurosceptyków.

3Rubisco 2013-02-27

Hejterem być i więcej nic!

Hejterem być i więcej nic!

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, co przeciętnemu człowiekowi sprawia przyjemność, porównywalną z dziką rozkoszą? Ja doszedłem do zapewne niezbyt odkrywczego wniosku, że ludzkie serca najbardziej raduje możliwość dokopania komuś innemu, połączona z przelaniem na niego swoich frustracji, wynikających najczęściej z małostkowości, kompleksów lub intelektualnych niedostatków. To prawda, że czasami potrafimy się jeszcze zjednoczyć (najczęściej w chwilach dramatycznych), ale na co dzień jesteśmy dla siebie niemili, aroganccy, a niekiedy wręcz wobec siebie agresywni.

9Rubisco 2013-02-08

Ratunek czy zagłada dla ludzkości?

Ratunek czy zagłada dla ludzkości?

Nasza cywilizacja rozwija się niezwykle dynamicznie. Każdego roku na oczach milionów ludzi świat ewoluuje. Pojawiają się nowe, fantastyczne technologie, a na rynek wychodzą niezwykłe urządzenia ułatwiające ludziom życie, takie jak ipady, telefony komórkowe, tablety czy notebooki. Niewielu tak naprawdę nadąża za niezwykłym tempem tych zmian, których motorem jest nauka. Są jednak wśród nas i tacy ludzie, którzy uważają, że w związku z tym za dużo rzeczy zaczyna wymykać się spod naszej kontroli.

28Rubisco 2013-01-27

Na pomoc seniorom

Na pomoc seniorom

Pewnie nie raz słyszeliście w środkach masowego przekazu, że nasze społeczeństwo się starzeje. Mamy w kraju coraz więcej emerytów, a liczba osób w wieku produkcyjnym zdecydowanie spada. To nie przypadek. To zdecydowanie wynik polityki prowadzonej w naszym państwie. Młodzi ludzie w poszukiwaniu pracy wyjeżdżają z kraju za chlebem, a to jeszcze bardziej potęguję powyższe zjawisko. Dlatego jednym z głównych problemów społecznych, z jakimi będzie musiało się zmierzyć moje pokolenie, będzie zapewnienie polskim seniorom godziwej opieki.

29Rubisco 2013-01-04

Ona tańczy dla nas w stylu Gangnam

Ona tańczy dla nas w stylu Gangnam

Gdy wszyscy zastanawiają się nad tym, kiedy nastąpi koniec świata i co pozostanie po naszej cywilizacji, ja chciałbym odbiec od tego pesymistycznego tematu. Co nas obchodzi jakiś tam kalendarz Majów? Niesamowite rzeczy dzieją się dziś dookoła. Któż z nas spodziewałby się, że największymi hitami Internetu stanie się piosenka grupy przyjaciół z małej miejscowości na Podlasiu oraz utwór koreańskiego rapera PSY.

27Rubisco 2012-12-15

Niewinność i zło w najczystszej postaci

Niewinność i zło w najczystszej postaci

Zapewne wielu z was oglądało już przeróżne filmy poruszające tematykę drugiej wojny światowej. Najczęściej ukazują one okrucieństwo hitlerowców i piętnują holokaust jako symbol zagłady ludzkości. Obrazy te zawsze mocno oddziałują na ludzi i zmuszają ich do głębszej refleksji nad sobą i nad granicami ludzkiego okrucieństwa. Wielu z nas zadaje sobie potem pytanie, dlaczego Niemcy zgotowali Żydom i innym nacjom taki los?

8Rubisco 2012-12-05

Razem lepiej, razem raźniej

Razem lepiej, razem raźniej

Jedno z podstawowych pojęć z zakresu socjologii mówi, że większość ma zawsze rację. Nie bez kozery mówimy, że „w kupie siła”, bo gdy jesteśmy członkami jakiejś społeczności, nawet małej, to czujemy się silniejsi i pewniejsi. Za naturalne uważamy też wówczas postępowanie według pewnego kanonu zachowań tej grupy, bo uznajemy, że jest sprawdzony, a skoro tak, to na pewno najlepszy. Każdy z nas chce być częścią jakiejś większej całości, chce być w niej zauważalnym i chce rozwijać swoje umiejętności.

7Rubisco 2012-11-27

  • 1

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 55luna
Kira 54kira
Selene 21selene
Yason 19yason
Animub 19animub

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry