Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Agape

J. polski / Historia / WOS

Agape

Ilość artykułów: 19

Zacznij dzisiaj albo nigdy!

Zacznij dzisiaj albo nigdy!

Wyjątkowi ludzie są wszędzie. Jeśli człowiekowi na czymś bardzo zależy i robi wszystko, aby spełnić związane z tym marzenia, to bez wątpienia może stać się taką właśnie postacią. Jedni wyróżniają się przez swoją działalności charytatywną, inni realizują się artystycznie, a jeszcze inni uprawiają wyczynowo sport, dając świadectwo niezwykłych możliwości ludzkiego organizmu. Taką osobą jest np. nasz kolega z „Kopernika”, Marek Gaj (aktualny wicemistrz Polski w skoku w dal), który zgodził się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

8AgapeOsprey 2012-11-22

Guajira Guantanamera

Guajira Guantanamera

Kobieta splunęła i przetarła pęknięte lusterko podwiniętym skrawkiem brudnej koszuliny. To był ten moment, kiedy w ciemnych zaułkach niegdyś kolorowych kamienic coś się czaiło. Zanim migoczące światło przedarło się przez przykurzone szkło, co jakiś czas gasło, by w końcu z sykiem powoli zaświeciły się latarnie. Znad wybrzeża nadciąga smuga zapachu śniętych ryb, brudne kałuże parują. W ciemności przemykają ledwo popiskujące, wychudzone szczury, najlepsi przyjaciele mieszkańców Hawany.

4Agape 2012-11-14

Jezus Maria Peszek - niepotrzebne skreślić

Jezus Maria Peszek - niepotrzebne skreślić

Premiera trzeciej płyty tej utalentowanej wrocławianki odbyła się miesiąc temu. Wcześniej przeczytałam także poruszający wywiad, jaki artystka ta udzieliła dziennikarzowi Polityki i od tej pory odczuwałam wewnętrzną potrzebę wypowiedzenia się na ten temat. Już pierwsze przesłuchanie tego albumu upewniło mnie, że był to wybór słuszny. W swojej ocenie postaram się jednak skupić na artyzmie tekstów, abstrahując niejako od tematyki utworów, której ocenę pozostawiam Wam.

0Agape 2012-11-04

Trochę piegów i pasemek

Trochę piegów i pasemek

trochę piegów i pasemek w pakcie zawartym ze słońcem
małe szaleństwa urywany oddech i radosny śmiech
kanapkowy mechanizm byle szybciej na dwór
nadawanie imion zmyślonym przyjaciołom
mieszkającym wszędzie tam gdzie dorosłych brak

0Agape 2012-09-29

Jestem wpadką

Jestem wpadką

Jestem szaleńcem. Skąd pewność, że istnieję? Że nie składam się jedynie z powstałych w wyniku kontaktu z innymi cząstkami atomów? Że jestem czymś więcej niż tylko wypadkową tego, co mnie otacza? Świat był dla mnie zbyt absurdalny, bym mogła faktycznie egzystować. Stałam się ofiarą stworzonej przez ludzi rzeczywistości. Za bunt przeciwko niej przyszło mi zapłacić wysoką cenę.

3Agape 2012-09-07

Wbiłem siekierę; zdziwiłem się, że pachną zimowe drzewa…*

Wbiłem siekierę; zdziwiłem się, że pachną zimowe drzewa…*

Siedemnastowieczna Japonia. Swój początek ma epoka Edo, która trwać będzie do końca XIX wieku. Rzeczywistą władzę w kraju na 250 lat obejmują sioguni z rodu Tokugawa, wojskowi panowie Japonii. Izolują oni państwo od wszelkich obcych wpływów, ograniczając rolę cesarza jedynie do funkcji reprezentacyjnej. Ów system zarządzania i okres w historii zwany jest siogunatem lub bakufu (dosł. „rządami spod namiotu”). W takiej rzeczywistości przyszło żyć twórcy i mistrzowi haikai, najbardziej znanemu poecie okresu Edo - samurajowi Bashō Matsuo.

1Agape 2012-07-01

Nie trzymaj się konturów

Nie trzymaj się konturów

Starożytność w świetle popkultury, cierń w otoczeniu pluszu, czy może cookies w dobie muffin? Jak zatytułować ten tekst, by przyciągnąć Twoją uwagę? Kogo w nim wyśmiać, co skrytykować, na czym nie zostawić suchej nitki? Nie udawaj, że nie lubisz pastwić się nad innymi, by poczuć swą wyższość. Co w dzisiejszym świecie może Cię zszokować? Nie wymyślę nic nowego, bo urodziłam się za późno. Już nie ma co odkrywać, nie pozostało nic interesującego. Tak trudno wywołać przełom.

6Agape 2012-05-16

Ryzyko, które może się opłacić

Ryzyko, które może się opłacić

Nie warto starać się za wszelką cenę ubrać w słowa swych uczuć. To przychodzi samo. Jest tak oczywiste, jak to, że po wiośnie następuje lato. Przyjaźń, miłość, związek, wszystkie te utarte frazesy to nic w porównaniu z potęgą wzajemnego, nienamacalnego i nie posiadającego materialnej wartości przywiązania. Każde jego słowo wywołuje pod moimi powiekami kalejdoskop barw. Czuję je tak intensywnie, że kręci mi się w głowie. Chcę zamknąć oczy i iść przed siebie na koniec świata...

2Agape 2012-04-17

Wyjątkowa współpraca Finki i Francuza…

Wyjątkowa współpraca Finki i Francuza…

Czyli co nieco o francusko-fińskim duecie indie/folk rockowym ukrywającym się pod zagadkowo brzmiącą nazwą The Dø (czytaną „doł"). Zespół został założony w 2007r. przez multiinstrumentalistę i kompozytora Dana Levy’ego oraz wokalistkę i muzyka Olivię Bouyssou Merilahti. Poznali się w 2005r. podczas komponowania muzyki do filmu „Empire of the Wolves”, później kontynuowali współpracę także przy „The Passenger” i „Camping sauvage”.

1Agape 2012-03-26

Była dobra, wolna i piękna…

Była dobra, wolna i piękna…

Eteryczna, ulotna, delikatna. Niska, drobna, z pozoru bezbronna istota. Brunetka o niespotykanej urodzie. Ogrom jej serca zawsze wygrywał z rozumem. Marzenia traktowała jak świętość. Była młoda, szalona i wyjątkowa. Kochałem ją, a ona kochała mnie. Zawsze szczęśliwa, pewna, do czego dąży w jakże efemerycznym życiu. Nigdy nie traciła swego celu sprzed oczu.

5Agape 2012-03-11

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Artemis 27artemis
Hush 13hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry