Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

T. Cale

J. polski / Historia

T. Cale

Ilość artykułów: 17

Starorzecze

Starorzecze

Wiatr przetrząsa krzewy, jakby szukał. Migoczą liście
konary jabłoni zastygłe w skurczu, poskręcane, oskarżycielski gest
desant deszczu. Skóra wężowych ścieżek błyszczy się jak w gorączce
kolczugi wyrastają na kałużach. Właśnie tutaj płynęła rzeka

0T. Cale 2013-10-17

Spotkanie po latach

Spotkanie po latach

Doktor Stefan Kozłowski siedział przy biurku w swoim gabinecie. Beznamiętnym wzrokiem wpatrywał się w krople deszczu, które rysowały na okiennej szybie wymyślne wzory. Jego dyżur zbliżał się ku końcowi. Był wysokim, szczupłym mężczyzną. Miał pooraną zmarszczkami, chudą twarz, głębokie, błękitne oczy, a gęste - pomimo podeszłego wieku - siwe włosy wciąż poprzetykane były ciemnymi nitkami. Ten doskonały w swoim fachu lekarz był człowiekiem flegmatycznym i melancholijnym.

1T. Cale 2013-09-15

Rodrigo de Riweira

Rodrigo de Riweira

Rodrigo de Riweira przemierzał szybkim krokiem uliczki Barcelony. Po szarym niebie snuły się ciemne chmury. Zimna, deszczowa aura silnie kontrastowała z panującą zwykle w Hiszpanii słoneczną pogodą, toteż Rodrigo co chwila szczelniej owijał się swoim czarnym, sięgającym stóp płaszczem. Był wysokim dwudziestokilkuletnim mężczyzną z kruczoczarnymi, gęstymi włosami, pociągłą, smagłą twarzą i ciemnymi oczami.

0T. Cale 2013-06-27

Czym jest dziś patriotyzm?

Czym jest dziś patriotyzm?

W dawnych czasach patriotyzm utożsamiano głównie z udziałem w walkach za ojczyznę. Przekonanie to było szczególnie silne w Polsce, jako że kraj nasz przez wiele lat znajdował się pod zaborami, co zmuszało naszych przodków do podejmowania zbrojnej walki o niepodległość. Również polscy bohaterowie narodowi, których uznaje się powszechnie za wzór takiej postawy, to głównie wybitni dowódcy wojskowi, np. Tadeusz Kościuszko czy Józef Piłsudski.

0T. Cale 2013-06-06

Bohater czy zdrajca?

Bohater czy zdrajca?

Wśród powszechnie znanych z historii Polski postaci nie brakuje osób kontrowersyjnych, których biografie spotykają się ze skrajnie różnymi ocenami. Jedną z takich osób jest pułkownik Ryszard Kukliński. Zmarł on zaledwie dziewięć lat temu, co sprawia, że związane z nim wydarzenia pozostają żywe i wciąż budzą wielkie emocje. Wielu ludzi uważa, że Kuklińskiego należałoby włączyć w poczet największych zdrajców w historii naszego kraju, ale są też i tacy, dla których jest bohaterem, którego działania motywowane były głębokim patriotyzmem.

2T. Cale 2013-05-02

Ojczyzna rzecz nabyta?

Ojczyzna rzecz nabyta?

Kilka tygodni temu w mediach pojawiły się informacje o konflikcie Zbigniewa Bońka z wychowanym we Francji reprezentantem Polski w piłce nożnej Ludovikiem Obraniakiem. Sytuacja związana była z wcześniejszą wypowiedzią prezesa PZPN, który stwierdził, że w czasie jego kadencji w kadrze narodowej nie będzie występował ani jeden zawodnik, który nie potrafi mówić po polsku. Sprawa została szybko załagodzona, jednak w naszym kraju ponownie rozgorzała dyskusja.

2T. Cale 2013-04-24

Przebudzenie Dana Browna

Przebudzenie Dana Browna

W Polsce w październiku bieżącego roku, a w Stanach Zjednoczonych już w maju ukaże się najnowsza powieść Dana Browna. Ma zostać zatytułowana „Inferno”. Tym samym jeden z najpopularniejszych i najpoczytniejszych współczesnych pisarzy przerwie milczenie trwające od 2009 roku, kiedy to wydany został jego „Zaginiony symbol”. Dan kazał nam zatem czekać na swoją nową książkę o dwa lata krócej niż miało to miejsce w przypadku ostatniej powieści – wówczas przerwa trwała prawie sześć lat.

0T. Cale 2013-03-27

Pomyłki Ducha Świętego

Pomyłki Ducha Świętego

Po rezygnacji Benedykta XVI media światowe zaczęły bardzo wiele miejsca poświęcać jego poprzednikom. Obecny zwierzchnik Kościoła, jeszcze jako kardynał Joseph Ratzinger, został kiedyś zapytany, czy o wyborze papieża zawsze decydował Duch Święty? Odpowiedział wówczas, że gdyby tak było, to na watykańskim tronie nie zasiadłoby wielu ludzi, którzy dziś wchodzą w poczet papieży. Rzeczywiście. Nie wszyscy następcy św. Piotra zapisali się pozytywnie na kartach historii. Na tych kartach można odnaleźć także wiele takich postaci, które nie zasługiwały na pełnienie tej zaszczytnej i odpowiedzialnej funkcji w Kościele Katolickim.

7T. Cale 2013-03-07

Zakon pełen tajemnic

Zakon pełen tajemnic

Był 14 marca 1314 roku. Na placu przed katedrą Notre Dame ciemność nocy rozświetlały płomienie otaczające drewniane słupy, do których przywiązanych było dwóch starszych mężczyzn. Jeden z nich, choć płomienie dosięgły już jego ciała, krzyczał donośnym głosem, rzucając klątwę na papieża i przyglądającego się egzekucji króla Francji, Filipa IV Pięknego. Przepowiadał im śmierć w męczarniach w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Jego proroctwo spełniło się - papież zmarł już kilka tygodni później, a Filip Piękny niespełna siedem miesięcy po biskupie Rzymu.

7T. Cale 2013-03-01

Czy to koniec pewnej epoki?

Czy to koniec pewnej epoki?

Oczekiwania Polaków przed rozegranymi w ubiegłym tygodniu w Hiszpanii finałami XXIII Mistrzostw Świata w piłce ręcznej nie były wygórowane. Po przegranych kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie pracę z kadrą zakończył Bogdan Wenta, pod którego wodzą polska drużyna narodowa zdobyła wcześniej dwa medale mistrzostw świata. Z reprezentacji odeszło także kilku świetnych zawodników (m.in. Artur Siódmiak i Mariusz Jurasik), którzy byli filarami tamtej ekipy, gdy ta odnosiła największe sukcesy.

2T. Cale 2013-01-31

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 96luna
Komso 31komso
Artemis 24artemis
Gutek 22gutek
Hush 9hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry